Çocuk Gelişimi

Ebeveynler Çocuğun Başarısını Nasıl Etkiliyor?

İlköğretim düzeyindeki çocuklar için büyük önem arz eden TEOG sınavının ilk etabı tamamlandı. Çocukların lise tercihlerini belirleyecek olan sınav için, ebeveynlerin çocuğa destek olması ve diğer öğrenciler ile kıyastan kaçınması gerekiyor.

Ebeveynlerin Çocuğun Başarısındaki RolüEbeveynler Çocuğun Başarısını Nasıl Etkiliyor?

Çocukların eğitim hayatlarındaki başarısı, öz güvenlerini önemli ölçüde etkilediği gibi, ebeveynlerin olumsuz tutumları çocuğun gelişiminde büyük hasarlara neden olabiliyor. Bu nedenle, çocuklar başarısız olduklarında dahi anne ve babaların çocuğa güven duyduklarını hissettirmesi ve onu sevdiklerini göstermesi önemli. TEOG sınavıyla büyük bir stres yaşayan öğrencilerin sınav sonuçları dolayısıyla üzerinde büyük bir baskı olduğunu söyleyen ERA Kolejleri PDR Bölüm Başkanı Gülçin Aşkuın Çetin, anne ve babaların yapıcı olması gerektiğini söylüyor. Yaklaşık 1 milyon 300 bin çocuğun katıldığı sınavda, ebeveynlerin kıyastan kaçınması ve çocuğa destek olması önem taşıyor.

Çocukları Takdir Etmenin Önemi

Sınavın ardından, ebeveynlerin de öğrenciler kadar heyecanlı olmasının doğal olduğunu söyleyen Gülçin Aşkın Çetin, çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için çeşitli aktivitelere katılım göstermeleri gerektiğini vurguluyor. Bunun için ebeveynler çocuk etkinlikleri, sinema ya da tiyatro gibi aktivitelere çocuğun katılmasını sağlamalı.

Çocuğun Sınavlara Bakış Açısını

Çocukların sınavda başarılı olması önem içerse de, sınav sonucunun başarısız bir şekilde gelmesinin çocuğun gelişiminden daha önemli olmadığının vurgulanması gerekiyor. Sınav sonucu odaklı davranan ebeveynler, çocuğun aşırı stres yaşamasına ve başarısız olmasına neden olabiliyor.

Çocukların Kıyaslanmaması Gerekiyor

Uzmanların çocuk gelişimi hakkında en fazla üzerinde durdukları konulardan biri olan kıyastan kaçınılması gerektiği hakkında, Gülçin Aşkın da uyarıyor. Çocuğun başarısının ya da davranışlarının diğer çocuklar ile kıyaslanması ve çocuğun rekabete sürüklenmesi, çocuğun hem gelişimi hem de sosyal başarısı açısından önemli sorunlara yol açabiliyor.

Çocuklarda sınav stresi, ebeveynin davranışları doğrultusunda ortaya çıkan bir tepki olduğu gibi, hem eğitim anlamında hem de sosyal anlamda başarılı çocuklar yetiştirebilmenin ilk kuralının çocuğa kendisini değerli hissettirmek gerektiğinin ebeveynler tarafından unutulmaması gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.