Anne Baba Okulu

Ebeveynler Yaz Tatilinde Çocukları Nasıl Yönlendirmeli?

Okulların kapanmasının ardından üç aylık tatil sürecine giren yaklaşık 20 milyon öğrencini, tatil dönemini verimli bir şekilde değerlendirmesi büyük önem taşıyor. Hem derslerdeki eksikliklerin giderilmesi hem de dinlenme açısından önemli olan yaz tatilinde, ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirmesi gerekiyor.

yaz-tatili-4

Ebeveynlerin yaz tatili dönemindeki tutumları genellikle karne notları doğrultusunda şekilleniyor. Karne notları iyi olan çocukların, tatilde istedikleri gibi vakit geçirmesine ortam hazırlanırken, karne notları beklenenin altında olan çocuklara ders çalışma konusunda baskı yapılıyor. Çocukların karne notlarına bağlı olmaksızın, tatil döneminde hem konu tekrarı yapmaları hem de kendilerine vakit ayırmaları gerektiği gibi, ebeveynlerin bu süreçte çocuklarla iş birliği yapması da önem taşıyor.

Karne Notları Sürekli Gündeme Getirilmemeli

Karne notlarının başarılı ya da başarısız olması fark etmeksizin, çocukların aldığı notların uzun süre gündemde tutulmaması gerekiyor. Ebeveynlerin, karne notlarını çocuklarla birlikte değerlendirmeleri önemli olduğu gibi, yaz tatilinde çocukların eksik kaldığını düşündüğü konular için çalışma yapılmalı ve başarılı öğrencilerin de konu tekrarları yapmasına teşvik edilmesi önem taşıyor.

Çocukların Yabancı Dilini Geliştirmesine Yardım Edilmeli

yaz-tatili-3

Yaz tatili çocukların yabancı dil öğrenmesi için oldukça uygun bir fırsat olduğu gibi, çocukların dil kurslarına gönderilmesi ya da farklı materyaller aracılığı ile dil bilgilerini geliştirmeleri önem taşıyor. Ebeveynlerin bu konuda çocuklara destek vermesi ve dil bilgilerini geliştirmeleri için teşvik etmesi gerekiyor.

Çocukların Teknoloji Kullanımı Yasaklanmamalı, Etkili Hale Getirilmeli

Çocukların yaz aylarında bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazları kullanması için belirli sınırlamalar getirilebileceği gibi, çocuklara çeşitli bilgisayar eğitimleri konusunda da destek verilmesi fayda sağlıyor. Kod yazma, tasarım öğrenme gibi çocuklar için hazırlanan dersler aracılığı ile çocukların teknolojide üretici konuma geçmesi için ebeveynlerin çocuklara danışmanlık yapması gerekiyor.

yaz-tatili-2

Çocuklar Spora Yöneltilmeli

Yaz aylarında çocukların spora yönlendirilmesi de oldukça önemli. Çocuklar yaz spor okulları ile tatil boyunca spor yapabileceği gibi, bireysel olarak ya da arkadaşları ile de sportif aktivitelerde bulunabilir. Çocukların sağlıklı gelişimi açısından son derece mühim olan spor faaliyetlerinin çocuklarda bir alışkanlık haline getirilmesi için yaz ayları son derece ideal.

Çocuklar Sanata Yönlendirilmeli

Çocukların bakış açılarının gelişebileceği ve farklı alanlarla ilgilenebileceği bir süreç oluşturabilmek için, kültür ve sanat etkinliklerine yönlendirme yapılması önem arz ediyor. Çocuklar; resim, heykel, müzik, el işleri gibi sanat dallarında kendilerini geliştirdikçe, hem düşünme becerileri hem de kendilerine olan güvenleri artıyor.

Yaz tatili boyunca, çocukların hem kişisel ve zihinsel hem de sosyal ve fiziksel becerilerini güçlendirmeleri ve okul dönemine iyi bir şekilde hazırlanabilmeleri için ebeveynlerin çocuklara destek vermesi büyük önem taşıdığı gibi, çocuklara örnek olmak için ebeveynlerin de aktivite programları içerisinde yer alması öneriliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir