Anne Baba Okulu

Ebeveynler Yaz Tatilini Çocuklarla Nasıl Değerlendirmeli?

Yaz tatili, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte daha nitelikli vakit geçirebilmesine imkan verdiği gibi, yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi hem çocuklar hem de ebeveynler açısından oldukça önemli.

Yaz tatilini verimli bir şekilde geçirebilmek için gerek anneler gerekse babalar, belirli bir program doğrultusunda ilerlemelidir. Çocukların tatil boyunca hem aktivitelere katılması hem de kendini geliştirmek istediği alanlarda çalışmalar yapması için programa ihtiyacı olduğu gibi, ebeveynlerin de çocuklarla geçirilen zamanın kalitesini artırabilmesi için program yapması fayda sağlar.

Ebeveyn ve Çocuk Tatil

Yaz Tatilinde Çocuğunuzla Nitelikli Vakit Geçirin

 1. Hafta sonlarında yapacağınız etkinlikleri çocuklarınızla birlikte planlayın. Her hafta sonu sanat, kültür, bilim, edebiyat ya da spor gibi etkinliklerden birine yer verin.
 2. Çocukların yaz okulu, sanat okulu ya da bilim atölyelerine katılmasını yeterli olarak görmeyin. Yaz okulları ya da atölye çalışmalarında öğrendiklerini birlikte yapmayı da deneyin.
 3. Çocuğun özgüveninin artması için kendini ifade etmesine ve kararlarda rol oynamasına izin verin.
 4. Daha önce yapmadığınız ya da okul döneminde fırsat bulamadığınız etkinlikleri yaz tatilinde yapmaya çalışın. Farklı etkinlikler yapmanız, çocuğun bakış açısının gelişmesini sağlayacaktır.Ebeveyn ve Çocuk Tatil
 5. Çocukları tatil boyunca kitap okuma, günlük tutma, resim yapma gibi etkinliklere teşvik edin. Siz de boş zamanlarınızda bu etkinlikleri yaparak, çocuğa örnek olun.
 6. Çocuğun yaratıcılığını artırabilmek için eski malzemelerden yeni tasarımlar yapmaya çalışın. Bunun için DIY projelerini inceleyebilirsiniz.
 7. Nitelikli zaman geçirmek için aktivitelerin yanı sıra, belirli konularda çocuklarla tartışın. Çocuğun soru sorma ve problem çözme becerilerini geliştirebilmek için doğa, hayvanlar ya da arkadaşları konusunda onu farklı bakış açılarından bakmaya yönlendirin.
 8. Dans, müzik ya da tiyatro gibi sanat dallarında çocuğunuzu teşvik edin. Yeteneklerinin farkında varmasını sağlayarak, hem merakını hem de özgüvenini artırabilirsiniz.
 9. Yaz tatili boyunca, tatil yapma imkanı bulmanız durumunda, çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeye özen gösterin. Başka çocuklarla oynayarak sosyalleşmesi ya da grup çalışmalarına katılması önemli olduğu gibi, birlikte yapacağınız etkinliklerin de aranızdaki ilişki açısından son derece önemli olduğunu unutmayın.
 10. Çocuğunuzu daha önce yapmadığı ya da hiç bilmediği alanlara yönlendirin. Yaz tatilinde çocuğunuza kod yazmayı öğretin. Matematiksel düşünme becerilerini artırmasını ve ‘üretim’ yapmanın önemini anlamasını sağlayın.cocuklara-kod-yazmayi-ogretin
 11. Çocuğunuzla birlikte program yaparak, sizinle yapmak istediği etkinliklerin listesini çıkarın. Bu listeden en az birkaç etkinliği programlayarak yapmaya çalışın.

Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi geliştirebilmek ve bağlarınızı güçlendirebilmek için önemli bir fırsat olan yaz tatilinde, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz size kendinizi daha iyi hissettireceği gibi, çocuğunuzun da ruhsal, mental ve duygusal açıdan gelişmesine büyük etki edecektir.

Tatil döneminde çocuklarla ilgilenmek ve onları doğru yönlendirmek gelişimleri açısından önemli olmakla birlikte, çalışan anne ve babaların çocuklara bu dönemde daha fazla zaman ayırması gerekebilir. Bu nedenle çocukların bazı konularda teşvik edilmesi ve birlikte yapılacak aktivitelerin önceden belirlenmiş olması önemlidir.

Gerek tatil yaparken, gerekse evde vakit geçirirken çocuklarla birlikte oyun oynamak, etkinlikler yapmak, hafta sonları birlikte program yapmak gibi faaliyetler çocuğun gelişimi açısından önemli bir yere sahip olduğundan, ebeveynlerin yaz tatili için alternatifler geliştirmesi önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı