Anne Baba Okulu

Ebeveynlere Sömestr Tatili Önerileri

Ebeveynlere sömestr tatili önerileri arasında kamp tatili, eğlenceli yarışmalar; spor, sanat, bilim gibi konulardaki etkinlikler yer alıyor. Sömestr tatili, çocukların ikinci döneme hazırlanması açısından oldukça önemli. Yarıyıl tatilini verimli bir şekilde geçiren çocukların ikinci döneme hem sosyal hem de psikolojik açıdan daha iyi hazırlanıyor.

Çocukların sömestr tatilinde yoğun olarak ders çalışması doğru olmadığı gibi, plansız bir şekilde tatil yapmaları da doğru değil. Zira plansız tatil yapmak, tatilin niteliğinin azalmasına yol açabildiği gibi, çocuğun yapmak istediği aktiviteler için de zaman planlaması yapamamasına neden oluyor. Dolayısıyla, yarıyıl tatilini çocukların nasıl geçireceğinde ebeveynlerin de rol oynaması önem taşıyor.

Ebeveynlere Sömestr Tatili Önerileri

Karne notları beklendiği kadar iyi olmayan ve başarısız olduğunu düşünen çocuklar için birlikte çalışma programı yapabilirsiniz. Ancak karne notları tatmin edici olan çocukların da yarıyıl tatilinde ders çalışması gerektiğini unutmayın. Çocukların not durumuna göre bir plan oluşturabileceğiniz gibi, bu planı yalnızca sömestr içerisinde uygulamaya çalışmayın. Çocukların bütün dönem boyunca eksik kaldığı konuları, 15 günlük tatilde tamamlamasının mümkün olmadığını unutmayın. Bu nedenle, çocukları ikinci döneme motive ederek, sorun yaşadığı noktaları birlikte çözmeye çalışın.

ebeveynlere sömestr tatili önerileriÇocukların ders çalışmayı istememelerinin temel nedeni, üzerinde çalıştıkları konuya yeterince hakim olmamalarıdır. Örneğin matematik dersindeki bir konuya çok iyi hakim olan çocuk, onun üzerinde çalışırken sıkılmaz. Ancak çocuk konuyu anlamakta zorluk çekiyorsa, çalışmaktan kısa sürede sıkılacaktır. Dolayısıyla, sonuca değil, nedene odaklanmanız, çocuğunuza daha kolay yardımcı olmanızı sağlar. Çocuğun dersi anlamasını sağlayacak yöntemler geliştirerek, derslerini sevmesini sağlayabilirsiniz.

Eğlence Planı Oluşturun

Yarıyıl tatilinde çocukların eğlenmesini sağlayacak etkinliklere katılmasına ortam hazırlamak oldukça önemlidir. Resim yapmayı seven çocuklara resim yapabilecekleri bir ortam hazırlayabilir, kurslara katılmasını sağlayabilir ya da resim yarışmaları için başvuruda bulunmasını teşvik edebilirsiniz. Çocukların sahip olduğu yeteneklerini geliştirmeyi sağlayan etkinliklere katılmaları, çocuğun özgüvenini geliştireceği gibi, psikolojik gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Spor, sanat, bilim gibi konularla ilgilenen çocuklar, okulda da diğer çocuklara oranla daha fazla başarı gösterir. Çocuğun farklı özelliklerini geliştirmesi, yeni bakış açıları edinmesi ve kendine olan güveninin artması, derslerinde de daha başarılı olmasını ve birey olma bilincini geliştirmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, çocukları ders ya da okul odaklı yetiştirmek yerine, kendilerini geliştirebilecekleri ortamlar yaratmaya özen gösterin.

Kamplara Gidecek Çocuklar için Hedef Oluşturun

sömestr tatili önerileri

Yarıyıl tatilinde, kamplara ya da çeşitli programlara katılacak olan çocuklar için, kamp planı oluşturun. Çocukların gerek eğitim gerekse eğlence kampından maksimum düzeyde yararlanmasını sağlayacak bir plan oluşturun. Çocuğunuzla birlikte hedefler belirleyerek, kamp dönüşü bu hedeflerden ne kadarının gerçekleştirildiğini birlikte kontrol edin.

Çocuklarınızla Birlikte Vakit Geçirin

Yarıyıl tatili boyunca, çocuklarınızla beraber vakit geçirmeniz ve etkili iletişim kurmanız, çocukların psikolojik ve sosyal gelişimi açısından oldukça önemlidir. Tatilde çocuklarınıza daha fazla zaman ayırmanız, çeşitli etkinliklere birlikte katılmanız ve yeni planlar yapmanız, çocuğun güven duygusunu ve birey olma bilincini geliştirecektir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.