Anne Baba Okulu

Ebeveynlerin, Ergenlik Dönemi Hakkında Bilmesi Gerekenler

Ergenlik dönemini çocukların zihinsel, psikolojik, sosyal ve fiziksel açıdan ciddi sorunlar yaşamadan geçirmesi için, ebeveynlerin tutumlarına dikkat etmesi büyük önem taşıyor.

Kız çocuklarda 8-12, erkek çocuklarda 9-13 yaşları arasında başlayan ergenlik, çocukların hormonal düzeylerinde meydana gelen değişimlerle; davranışlarının ve duygu durumlarının farklılaşmasına ortam hazırlıyor. Mental ve fiziksel açıdan farklılaşan çocuklar, ergenlik döneminde ebeveynlerinden uzaklaşabiliyor ya da ebeveynlerine karşı olumsuz tavırlar geliştirebiliyor.Ergenlik Döneminde Çocuklar ve Ebeveynler

Ebeveyn Davranışlarında Tutarlılık Önemli

Ergenlik döneminde ebeveynlerin çocuklara karşı olan tutumlarında dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Terapisti Uzman Psikolog Gani Eser, çocukların farklı olduklarının kabul edilmesi ve eleştiride aşırıya kaçmamanın ergenlik döneminde önem taşıdığını söyledi.

1. Eleştirirken ve Överken Ölçülü Davranın

Ergenlik döneminde kabul görme ve onaylanma isteği oldukça fazla olduğu gibi, çocuklar bu dönemde yaşadıkları çevreyi daha fazla sorgular.

Ergenlik döneminde farklı konularda duyarlılık geliştirebilen çocukların eleştirilmesi kendilerini baskı altında hissetmelerine neden olacağı gibi, çocuğun eleştirilmeden sürekli övülmesi kendisini geliştirmesini engeller.

2. Farklılıkları Kabul Edin

Teknoloji çağında doğan çocukların hem alışkanlıkları hem de olaylar karşısındaki tutumu sizinkinden çok daha farklı olabilir. Bu durumda, çocuğu sürekli denetlemeye çalışmak rahatsız olmasına yol açacağı gibi, bilmediğiniz konuları size öğretmesini de istemeniz sıkılmasına nede olabilir.

Çocuğun alışkanlıklarında ve tutumlarında değişiklik yapmaya çalışmak yerine onu anlamaya çalışmanız ve arkadaş tutumu benimsemeniz gerekir.Ergenlik Döneminde Çocuklar ve Ebeveynler

3. Ergenlik Döneminin Geçeceğini Unutmayın

Çocukların duygu durumlarındaki değişiklikler, davranışlarındaki farklılıklar sizi rahatsız edebilir ve endişelenmenize neden olabilir.

Ergenlik döneminin geçici olduğunu unutmayın. Bu dönemde çocuğunuzla mümkün olduğunca az tartışmak için olumsuz olduğunu düşündüğünüz olay ya da durumları tolere etmeye çalışın.

4. Arkadaşlarından Zarar Görebileceğini Kabullenin

Çocuğunuzun zaman zaman arkadaşları tarafından zarar görebileceğini ya da olumsuz etkilenebileceğini unutmayın. Baskı yapmadan ve eleştirmeden doğru yolu bulmasını sağlayın.

Arkadaşları ile görüşmesini engellemeye ya da yasaklamaya çalışmanız, ergenlik döneminde tamamen ters etki yapabilir. Ergenlik döneminde edindiği arkadaşlarının da zaman içerisinde değişeceğini unutmayın.

Ergenlik döneminde, çocuğunuzla olan iletişimi güçlü tutmanız ve çocuğunuza anlayışlı bir şekilde yaklaşarak duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışmanız, bu dönemde daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır. Etkili iletişimin her sorununun üstesinden gelebileceğini unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir