Anne Baba Okulu

Ebeveynlerin Kaygısı, Çocuklarda Okul Fobisine Yol Açıyor

Ebeveynlerin, okula yeni başlayacak çocukları için duydukları kaygı, çocukta strese ve korkuya yol açıyor. Ailenin çocuk için kaygı duyması, çocukta, okulun güvenli bir yer olmadığı hissi bırakabiliyor.

Özellikle tek çocuklu ya da iki çocuklu ebeveynler, çocuklarına daha fazla vakit ayırabildiği için, çocukların yalnız başına vakit geçirme imkanı daha az oluyor. Her daim çocuklarının yanında olmaya özen gösteren ebeveynler, okulda yalnız kalacak olan çocukları için endişelenebiliyor. Bu durumda çocukta okul fobisi oluşabildiği gibi, çocuğun okuldan korkması gibi durumlar da yaşanabiliyor.Çocuklarda Okul Fobisi

Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Ebeveynlere Öneriler

  1. Okula başlayacak olmasından dolayı çocuğunuz için kaygılanmayın. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayamayacağını düşünüyorsanız, bunları gerçekleştirebilmesi için üzerine çok düşmeden ona zaman tanıyın.
  2. Çocuklara okul hakkında gerçekçi ve doğru bilgiler verin. Eğitim almak, başarılı ve duyarlı bir yetişkin olabilmek için okula gitmenin şart olduğunu söyleyin.
  3. Okuldaki diğer çocukların da, çocuğunuz ile aynı duyguları yaşadığını, ancak bunun zaman içerisinde aşılabilecek bir durum olduğunu söyleyin.
  4. Çocuğunu beklenti içerisine sokmayın. İlkokulun, anaokulundan farklı olduğu söyleyin. Çocuğunuza artık büyümeye başladığını anlatmanız, sorumluluk üstlenmesine yardımcı olacaktır.
  5. Artık okula gittiği için uyku düzenine dikkat etmesi, düzenli olarak ders çalışması gerektiği ve istediği her an oyun oynayamayacağını çocuğunuza anlatın. Bunların yetişkin olmanın aşamaları olduğunu belirtin.
  6. İmkan bulmanız durumunda, okul başlamadan önce, çocuğunuzla birlikte okula giderek, sınıf ortamını görmesini ve okulu tanımasını sağlayın. Öğretmen ve öğrenciler ile tanışması için fırsat yaratın.Çocuklarda Okul Fobisi

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı ve Okula Adapte Olamama Sorunu

Okula yeni başlayacak olan çocuklarda ayrılık kaygısı ve adaptasyon sorunu sık görülmektedir. Özellikle okul öncesi eğitim almamış olan çocuklarda bu soruna daha sık rastlanır. Ayrılık kaygısı ve adaptasyon sorununun önüne geçebilmek için, çocuğunuzun okulda güvenli hissetmesini sağlayın. Okulla ilgili, çocuğunuzu korkutmadan, ilgisini çekecek şekilde bilgiler verin. Çocuğunuz yanındayken, başkalarıyla da okul hakkında konuşarak, okula gitmeyi ilgi çekici hale getirmeyi hedefleyin.

Çocuğunuz okul fobisi geliştiriyorsa ya da okula gitmek istemiyorsa, belirli aralıklarla okulu ziyaret ederek, uyum sürecine destek vermeye çalışın. Sürekli olarak okula gitmeniz, çocuğunuzun okulla olan bağlarını geliştirememesine neden olacağı gibi, çocuğunuzu okula gideceğiniz konusunda da kandırmayın.

Okula yeni başlayacak çocukların okula gitmeye istekli olmasını sağlamak ve okulda sağlam arkadaşlıklar kurabilmesini sağlamak için, çocuğunuzla sık sık konuşun. Çocuğunuzun endişelendiği konuları öğrenmeniz, sorunu daha kolay çözmenizi sağlayacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.