Çocuk Haberleri

Ebeveynlerin Şikayette Bulunduğu Avataria Oyunu Yasaklandı

Facebook üzerinden oynanan ve özellikle çocukların ilgi gösterdiği Avataria oyununun erişeme kapatılmasına karar verildi. Çocukların yazışmalarının internet ortamında görülmesi, küfürlü yazışmaların yer aldığı ve çocuklar için istismara açık bir ortam hazırlayan oyun, savcılık tarafından yasaklandı.Avataria

Avataria Adlı Oyun Erişime Kapatıldı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Facebook üzerinden oynanan Avataria adlı oyunun yasaklanması talebi, Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü, 18 yaşından küçük çocuklar için oyunun zararlı olduğu ile ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı gönderdi. Başsavcılık, talebi uygun görerek, Avataria adlı oyunun yasaklanmasına karar verdi. Savcılığın kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirildi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklaması şöyle:
“Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden oynanabilen ‘Avataria’ adlı oyun ile ilgili olarak ulusal medya organlarında yer alan haberler üzerine yapılan çalışmalarda, bahse konu oyun içerisinde yapılan açık kaynak araştırması neticesinde şahısların birbirleri ile özel konuşma yapabildiği gibi tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir konuşmaların da gerçekleştirildiği, bazı konuşmaların uygunsuz şekilde olduğu ve çocuk kullanıcıların bu konuşma içeriklerine rahatlıkla ulaşabileceği değerlendirildiğinden, Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Avataria’ isimli oyun hakkında soruşturma başlatılmış, başlatılan soruşturma kapsamında çocuk kullanıcıların mağdur olmaması, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaması, müstehcen konuşmalar ile genel ahlak ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için tarafımızca verilen talimat doğrultusunda 5651 sayılı Yasa’nın 8’inci maddesinin 5’inci fıkrası gereğince ‘Avataria’ isimli oyunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından resen erişime engellenmesi hususunda gerekli işlemler başlatılmıştır.”

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı talebiyle kaldırılan Avataria oyununa, Facebook üzerinden erişim tamamen durduruldu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı