Çocuk Kulübü

Eğlenceli Deneyler 1: Kuru Buz Balonu

En sevdiğin ders matematik, Türkçe ya da sosyal bilgiler olabilir. Belki fen bilgisi dersini sıkıcı, beden eğitimi dersini çok eğlenceli buluyorsundur. Ancak eğer eğlenmeyi ve ilginç şeyler görmeyi seviyorsan, deneyler senin de ilgini çekiyor demektir. O halde, özellikle fen bilgisi dersiyle ilgili olan ilginç deneyleri nasıl yapabileceğine bizimle birlikte göz at.cocuk-bilim

Kuru Buz Baloncuğu Deneyi

Daha önce hiç kuru buz gördün mü? Kuru buz, genellikle dondurmacılar tarafından kullanılır. Eğer bir paket dondurma alacaksan ve erimesini istemiyorsan, etrafına kuru buz koyman gerekir. Kuru buz, karbondioksitin donmuş halidir. Bu nedenle kuru buz çok düşük bir sıcaklığa sahiptir. Yaklaşık -78 derecedir. (Evet, yanlış okumadın. Tam eksi 78 derece!)Saf donmuş karbondioksit içeren kuru buz, erimez. Doğrudan gaz haline dönüşür. Bu nedenle, suyun içerisine kuru buz atmak oldukça eğlencelidir.

Kuru buzu, bir kase suyun içine atarsan, çok hızlı bir şekilde karbondioksit gazı oluşmaya başladığını görürsün. Kuru buzdan, dev bir baloncuk yaparak da bunu görebilirsin. Bu deney için şunlara ihtiyacın olacak:

  1. Birkaç parça kuru buz,
  2. Bir bez parçası,
  3. Birkaç damla sabun,
  4. Bir kap,
  5. Eldiven ve gözlük,

Öncelikle eldivenleri ve gözlükleri tak ve düz bir zemine kaseyi koy. Daha sonra bir kaseye ya da daha büyük bir kaba, bir miktar su ekle. Bir su bardağı ya da birkaç bardak olabilir. Ardından kuru buzu kasenin içerisine at. Çok hızlı şekilde karbondioksit gazının çıktığını göreceksin. Daha sonra, birkaç damla sabunu, bir miktar suyun içine koy ve bezi bu sabunlu suyla ıslat. Ardından bez ile kasenin etrafını sil ve bezi gererek, kasenin üzerinden bez ile geç.

İstersen, bu deney için şu videoyu da izleyebilirsin:

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.