Anne Baba Okulu

Eğlenceli Ders Çalışma Yöntemleri

Eğlenceli ders çalışma yöntemleri hem öğrenmeyi kolaylaştır hem de dersleri sevmeyi sağlar.

Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken birçok araç gereçten yararlanırız. Örneğin marangoz,  işlerini yaparken matkap, çekiç, tornavida gibi araçları kullanırken eczacı, bilgisayar, ilaç dolap gibi araçlardan yararlanır. Öğrencinin araç gereci defteri, kitabı, kalemi, silgisidir. Bunun yanında cetvel, çanta gibi birçok malzeme kullanır. Bir işi yapmak veya bitirmek için kullanılan malzemelere araç gereç denir.

Okulda derslerde kullanılan malzemeler bizlerin işlerini kolaylaştırır. Ders araç gereçleri ihtiyacımız olduğu için kullandığımız malzemelerdir. Örneğin kitap ve defter gibi araçlar bilgiyi bir arada görmek ve bilgiyi kullanmakta yardım alabileceğimiz malzemeler olduğu  için önemlidir.

Okula  gitmeden önce günlük ders programımıza bakarak bu araç gereçleri yanımıza almamız gerekir. Örneğin hangi dersimiz varsa o dersle ilgili defter, kitap olmazsa olmaz ders araç gereçleridir. Okul ile ilgili  işlerimizi kolaylaştırmak için haftalık ders programımızı kolayca görebileceğimiz bir yere asmak bize yarar sağlar. Ders programını asılacağı yerler buzdolabı veya oda kapımızın üzeri olabilir.

Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Verimli ders çalışma için çocuk odası nasıl olmalıdır? Çocuğa uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar çalışma alanında yer almalıdır.

Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmelidir.

Odada posterler, fazla renkli görsellerin olmasının dikkati dağıtabileceği söylense de aşırıya kaçmamak şartıyla çalışma masasının panosu varsa panosuna ya da yakın bir duvara çocuğun hoşuna giden bir resim, sevdiği bir yerin fotoğraf, çocuğun motivasyonunu artıracak ve hayal dünyasını geliştirerek yaratıcılığını artırmasına katkıda bulunabilir.

Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından önemlidir. Genel aydınlatmada mümkünse yerden ayaklı aydınlatmalar, çalışma masasında da çalışma lambaları yardımcı olacaktır.

Çalışma Odası Nasıl Aydınlatılmalıdır?

Çocukların çalıştıkları ortamın; yorucu olmayan ve dikkat dağıtmayan renklere sahip olması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklarda aidiyet duygusu yaratan renkleri kullanmanın önemine dikkat çekiyor.

Çocukların özellikle akşamları televizyon izleyerek ya da oyun oynayarak vakit geçirdiğini belirten uzmanlar, çocuk odaları için aidiyet duygusu ve eğlenceli ders çalışma isteği uyandıracak renk tonları ile boyanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Çocukların çalıştığı odalarda kullanılan renklerin, dikkat dağıtmaması büyük önem taşıyor. Bu nedenle, renkli ya da şekilli duvarlar, çocukların motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra, parlak renkler, yorucu olduğundan; pastel tonların tercih edilmesi olumlu sonuçlar veriyor.

Çocuk odaları için göz dinlendirici renkler kullanılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar; açık mavi limoni, bal buğu ya da fildişi renklerin tercih edilebileceğini aktarıyor.

Eğlenceli Ders Çalışma

Eğlenceli Ders Çalışma Yöntemi

Güzelce Dinle

İşte senin için bir bilmece: Çalışmaya başlamadan önce çoktan başladığını biliyor muydun? Ne demek istediğimi anlamadın mı? Şunu demek istiyorum: Sınıfta dikkatini derse ver ve not al, öğrenme ve çalışma süreci böyle başlar. Sen eve gelip tekrar etmeden önce öğrenme süreci başlamış olacak.

Sınıfta konsantre olmakta zorlanıyor musun? Gürültülü birinin yanında mı oturuyorsun? Tahtayı görmekte zorlanıyor musun? Konsantre olabileceğin bir yere geç. Öğretmenine veya ebeveynlerine, konsantre olmanı ve not tutmanı engelleyen sorunlar hakkında bilgi ver. Birlikte çözüm üretin.

Not Tut

Nasıl not tutacağından emin değil misin? Ders sırasında öğretmeninin tahtaya yazdıklarını defterine not almakla başla. El yazını kullanmak için elinden gelenin en iyisini yap, böylece notlarını daha sonra okuyabilirsin. Notlarını, sınavlarını ve konulara göre düzenlenmiş yardımcı materyalleri düzeni şekilde saklamak da iyi bir fikirdir.

Planla

Cuma günkü sınava çalışmak için perşembe gecesine kadar beklemek mantıklı değil. Zamanın daralması elinden gelenin en iyisini yapmayı zorlaştırır. Bunun olmadığından emin olmanın en iyi yollarından biri, önceden plan yapmaktır. Cuma günkü sınava hafta başından yavaş yavaş çalışmaya başla.

Bir masa takvimi edin. Buraya ödev ve sınav tarihlerini not et. Daha sonra her gün okuldan sonra ne yapacağını ve her konu için ne kadar zaman harcayacağını planlayabilirsin. Dersler veya ders dışı etkinlikler ders çalışmayı zorlaştırıyor mu? Annen veya babandan programın konusunda yardım al.

Bölümlere Ayır

Çalışılacak çok şey olduğunda, işleri parçalara bölmek yardımcı olabilir. Diyelim ki 20 kelimelik bir ödevin var. Tüm kelimeleri bir kerede düşünmek yerine, her gece beş kelimelik parçalara ayırmayı ve bir ya da iki farklı parçaya çalışmayı dene.

İlk denemede bir şey hatırlayamıyorsan endişelenmeyin. Uygulama burada devreye giriyor. Bir şeyi gözden geçirmek için ne kadar gün harcarsan, beynine girmesi o kadar kolaylaşır. Bir şeyleri  ezberlemeye çalıştığında, her birinin ilk harfiyle başlayan bir cümle oluştur. Mesela, gezegenleri öğrenirken gezegenlerin baş harflerinden oluşan bir kelimeyi aklında tutabilirsin. Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü hatırlamak için M, V, D, M, J, S,  U, N harfleriyle bir kelime uydur ve bu kelimeden yola çıkarak gezegenleri hatırlamaya çalış.

Öğrenmenin başka bir yolu, her gece düzenli olarak çalışmaktır. Notlarını her zaman inceleyebilir ve üzerinde çalıştığın bölümleri okuyabilirsin. Veya, eğer matematik veya fen eğitimi alıyorsan, bazı pratik problemleri uygula.

Her gece ne kadar okuman gerekir? Çoğu beyin sadece 45 dakika kadar dikkat edebilir. Bu nedenle, bir süredir çalışıyorsan ve konsantre olmakta zorlanıyorsan, biraz su için mola vermeyi veya evin içinde bir yürüyüş yapmayı dene. Ama televizyon ya da bilgisayardan uzak dur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.