Çocuk Bilim

Emmy Noether – Bilim İnsanları

Emmy Noether, 1900’lü yıllarda matematik alanında önemli çalışmalar yapmış bir bilim insanıdır. 1882 yılında Almanya’da doğmuştur.

Einstein gibi ünlü bilim insanları, onun tarihin en önemli matematikçilerinden biri olduğunu söylemiştir. Emmy Noether yalnızca matematik alanında değil, fizik alanında da çalışmalar yapmıştır.

Emmy’nin yaşadığı dönemde, kadınlara eğitim almaları için erkekler kadar şans verilmiyordu. Buna karşın Emmy, eğitimine kararlı bir şekilde devam ederek, bilim alanındaki çalışmalarından hiçbir zaman vazgeçmedi.

Üniversitede matematik dersleri veren babası Max Noether Emmy’nin Erlangen Üniversitesi’nde matematik okumasını sağlamış ve kızının matematik derslerine de girmiştir. Emmy Noether tezini bitirdikten sonra, bu üniversitede yedi yıl boyunca çalışmış ve hiç maaş almamıştır. Kadınların akademik pozisyonlardan dışlanması nedeniyle ücretsiz çalışan Emmy, 1919’da ders verme hakkına sahip olmuştur.

Üniversitede çalışmaları sürerken, kendini geliştirmeye devam eden Emmy Noether, cebirsel alandaki başarıları ile kısa sürede tüm dünyada tanınır hale geldi.emmy-noether-2

Matematik alanında yaptığı çalışmalar ile tarihin en büyük matematikçilerinden biri olarak kabul edilen Emmy Noether, aritmetik geometri, boyut teorisi, değişmeli cebir, gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmış ve Noether Teoremi‘ni geliştirmiştir..

1935 yılında yumurtalıklarında oluşan kist nedeniyle hayatını kaybeden Emmy Noether, 1900’lü yıllarda yaşayan en önemli bilim insanları arasında yer almaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir