0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Emzik Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emzik kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Emzik nasıl temizlenir? Emzik ne zaman bıraktırılır?

Emik Kullanımı

Öncelikle emzikle ilgili merak edilen ve tüm ebeveynlerin bilmesi gereken bilgiler ile başlayalım.

Bebekler emziği neden severler?

Bebeklerin doğumunda itibaren kazanmış olduğu refleksler vardır. Bu refleksler arasında    en güçlü olanı “emmektir”. Emme hareketi bebeğin içgüdüsünü tatmin ettiği ve kendisini güvende hissetmesini sağladığı için mutluluk hissi verir.

Emzik bağımlılığı nasıl önlenebilir?

Anne ve babalar bebeğin her huzursuz olduğu anda onu sakinleştirmek için emzik vermek yerine kitap okuyarak, müzik dinleterek veya onunla iletişim kurmaya çalışarak bu bağımlılık sorunun üstesinden gelebilirler.

Emziği şekere veya bala batırıp bebeğe vermek doğru mudur?

Şeker zamanla diş minesine zarar verip çürüklere neden olacağından bu davranış kesinlikle hatalıdır. Süt dişleri kalıcı olmasa da bakımı çok önemlidir. Eğer süt dişlerine iyi bakılmazsa hemen altında yer alan kalıcı dişlerde zarar görebilir.

Emzik kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Emziğin uzun süre kullanımı ve bu durumun bağlılığa dönüşmesi, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olabileceğinden kullanımı esnasında dikkatli olunmalıdır.

Bebeğin hiç emzik kullanmaması söz konusu olabilir mi?

Bazı bebeklerin hiç emzik emmemesi mümkündür. Hatta ebeveynlerin zoru ile alışkanlık kazandırılmaya çalışılsa bile bebek emziği ret edilir.

Emzik kullanmanın bebeğe olan faydası nelerdir?

Emzik kullanılmaması durumunda, uzun süre emzik kullanılmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde problem, iletişim ve sosyal gelişimde aksama gibi olumsuzluklar yaşanmaz.

Emzik Nasıl Temizlenir?

emzik temizliği nasıl yapılır

Öncelikle emziklerin tabanlı ve tabanında da bebeğin nefes alışını kolaylaştıracak deliklerin bulunması gerekir.  Uzmanlarca kullanım kolaylığı açısından silikon emzikler önerilmektedir. Kauçuk emzikler daha kolay kirlenebilmektedir. Emzik önerisi için doktorunuza danışmanız gerekir. 1 yaşın altındaki bebeklerde damla uçlu emzikler önerilirken, 1 yaşın üstündekiler için damaklı olanlar önerilmektedir.

Emzik kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken; diş çürümesine sebep olabileceğinden bal, şeker gibi besinlere batırılıp verilmemesidir.  Uykuya dalmasını kolaylaştırdığından gece emzik kullanımında bir saklınca yoktur.

Kullanım sıklığı ve şeklinin yanı sıra emziğin temizliğine de dikkat etmek gerekir. Emzik bebeğin ağzında olduğundan, sağlığı açısından oldukça önemli sorunlara sebebiyet verebilir.emzik temizliği nasıl yapılır

Emziği Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İlk kullanımdan önce doğal sabun ve su ile yıkanmalıdır.
  • 6 aylığa kadar olan bebeklerin silikon emzikleri her gün 5 dakika kaynatılmalıdır.
  • Silikon emzikler yere düşerse sıcak su ile yıkanmalıdır.
  • 6 aylıktan büyük bebeklerin silikon emzikleri 2 günde bir 5 dakika kaynatılmalıdır. Daha uzun süre kaynatılmaları emziğe zarar verir.
  • Kauçuk emzikler soğuk su ile yıkanmalıdır.

Emzikler 2-3 ayda bir değiştirilmeli ve her kullanımdan önce kontrol edilmelidir. Kauçuk emzikler kaynatılmamalı, soğuk su ile temizlenmelidir. Emzik eğer yapış yapış görünüyorsa, artık kullanılamaz hale gelmiştir, yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Emzik Bıraktırma: Emzik Ne Zaman Bıraktırılır?

Emme hareketi bebeklerde içgüdüsel olarak gelişmektedir. Anne karnındayken bu hareketi yapmaya başladıklarından, dünyaya geldikten sonra da bu tanıdıklık hissi onları sakinleştirir ve mutlu eder. Bu yüzden bebekler emzik bırakma konusunda zorluk yaşarlar. Ancak emzik diş yapısına zarar verdiğinden, ebeveynler ilk 8 aydan sonra çocuklarını emzik konusunda eğitmeye başlamalıdırlar. En geç 2 yaşına kadar bebekler emzik kullanmayı bırakmış olmalıdır.

Emzik, kullanılmaya başlandığı andan itibaren hiçbir şekilde çocuğu susturma ya da sakinleştirme aracı olarak görülmemeli, bebekler ağladığında ilk etapta farklı yollara başvurup onları sakinleştirmeli, ancak belirli zamanlarda emzik verilmelidir. Emziği bıraktırma dönemindeyse, ebeveynlerin ilk yapması gereken çocuklar her ağladığında ya da emzik istediğinde ona istediklerini vermek yerine, sadece kendi belirledikleri zamanlarda emzik vermeleridir. Bu tutum, çocuğun emzik konusunda disipline olmasını sağlamaya yardım edecektir. Ayrıca her hangi bir aktivite yaparken de bebeğin emziği mutlaka ağzından alınmalıdır.

Emzik bıraktırma döneminde bebeğin aç, uykusuz ve susuz olmamasına azami ölçüde dikkat edilmeli, huzursuzluk duymaması sağlanmadır. Bu bebeğin emziğe duyduğu ihtiyacı azaltacaktır. Bebekleri emziksizliğe alıştırmada bir diğer yardımcı yol, onlara ödül oyuncaklar vermek ve onlarla konuşmaktır. Sizi tam anlamadıklarını düşünseniz de bebekle konuşma yapmanız onu sakinleştirecek ve emziği unutmasına yardımcı olacaktır.

Eskiden çok uygulanıyor olsa da, emzik eğitiminde asla başvurulmaması gereken yöntem emziğin ucuna tadı acı şeyler sürerek bebeklerin iğrenmesine ve korkmasına yol açmak ve bu yolla emziği bırakmasını sağlamaktır. Böyle bir yaklaşım bebeğin güvensiz hissetmesine sebep olacak, huzursuzluğa yol açacaktır. Bunun yerine, bebeğin emzikten aldığı zevki azaltmak adına emzik ucunun bir parçası kesilebilir, ya da ucunda açılan bir delik yoluyla havası alınabilir.

Emzik kullanımı bebeğin çene ve diş yapısında deformasyona sebep olduğundan, emzik eğitimi kesinlikle ihmal edilmemeli, bebek en geç 2 yaşında emzik kullanımını bırakmış olmalıdır.

Emzik En Geç 2 Yaşında Bıraktırılmalı

Emzik kullanımı hakkında uzmanlar ne diyor? İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Küçükyılmaz, emziğin uzun süreli kullanımının, ağız-diş yapılarında kalıcı zararlara ve konuşma bozukluklarına neden olabildiğini, emzik kullanımının 2 yaşında kadar bırakılmasının önemli olduğunu açıkladı.

Emziklerin kullanım şekline bağlı olarak ağız ve dişler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Küçükyılmaz, bu alışkanlığın üst dişlerin öne, alt dişlerin içeriye doğru konumlanmasına, damak yapısında daralmaya, alt ve üst çeneler arasında kapanış bozukluklarına dolayısıyla konuşma bozukluklarına ve estetik problemlere neden olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Küçükyılmaz “Emzik, bebeğin huzursuz olduğu durumlarda ya da yalnızca uykusunda verilmelidir. Uzun süreli emzik kullanan çocuklarda parmak-dil emme ve hatalı yutkunma gibi yanlış alışkanlıklar da görülebilmektedir. Diş yapısındaki bozuklukların tedavisinde öncelikle bu alışkanlığın terk edilmesi gerekmektedir” dedi.

Emziğin, anne sütünü yeterince alamayan, mamayla beslenen, parmaklarını ya da giysilerini sürekli emmek isteyen, uyku sorunu yaşayan, huzursuz bebeklerde kullanılması gerektiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Küçükyılmaz, şunları söyledi:

“Bebeğin anne sütünü emmesini engellememek için emziğin 1. aydan sonra kullanılması önerilir. Emzik genelde uykuya dalmak üzere olan bebeğe verilmeli, uykuya daldıktan sonra ağzından çıkartılmalıdır. Ayrıca, emziklerin temizlenmesine özen gösterilmelidir. Ebeveynler ya da bebeğin bakımından sorumlu kişiler, emziği temizlemek için asla kendi ağızlarına alıp daha sonra bebeğe vermemelidirler. Çünkü bu durum bebeğe çürük yapıcı mikroorganizmalar dahil birçok mikroorganizmanın bulaşmasına neden olabilir.”

Eski Emzikler Kullanılmamalı

Yrd. Doç. Dr. Küçükyılmaz, yıpranmış ve yarıklar oluşmuş eski emziklerin kullanılmaması, emziklerde “bisphenol A’ gibi zararlı maddelerin bulunmadığından emin olunması ve silikon ya da kauçuktan yapılmış emzik kullanımının tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yrd. Doç. Dr. Küçükyılmaz, “0-6 aylık bebeklere anne memesine benzer olduklarından damaksız emzikler, 6 ay üzerindeki bebeklere ise damak gelişimini bozmayacak anatomik başlıklı emzikler verilebilir. Dudak kenarlarını, çeneyi ve ağız içerisini tahriş eden emziklerin kullanımından kaçınılmalıdır” tavsiyelerinde bulundu.

Yrd. Doç. Dr Küçükyılmaz, alışkanlığın devam etmesini önlemek ve oluşan bozuklukların düzeltebilmek için “alışkanlık kırıcı apareyler’ ile ortodontik tedavi uygulandığını, emziğin 2 yaş civarında bırakılmasıyla dişlerde oluşan bozuklukların büyük kısmının kendiliğinden düzelebildiğini söyledi.

Emzik Kullanımının Olumsuz Etkileri

Bebeklerin yalancı emzik kullanımı çene kemiğinde değişikliklere yol açabildiği gibi, bebeğin gelişimine de olumsuz etkilerde bulunabiliyor.

Bebeklerine yalancı emzik veren ebeveynlere uyarıda bulunan Clinic Plus Kliğini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Sevgen Eralp, yalancı emzik kullanımı nedeniyle bebeklik döneminde başlayan ortodontik sorunların çözülmemesi durumunda, daha ciddi sorunlarla karşılaşılabileceğini söylüyor.

Diş Sağlığını ve Çene Yapısını Olumsuz Etkiliyor

Çene kemiklerinde değişikliğe yol açabilen yalancı emzikler, emme sırasında ağız içerisinde oluşan negatif basınç nedeniyle yanakların içe doğru kemiklere kuvvet uygulamasına yol açıyor. Çene kemiklerinin dar bir görünümde olmasına yol açan bu durum, damakta da yükselme ve derinleşmeye neden olabiliyor.

Süt dişleri çıkarken, çenede darlık ve dişlerde çapraşıklık görüldüğünü söyleyen Dr. Sevgen Eralp, 1 yaşından sonra yalancı emzik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Amerikan Çocuk Doktorları Birliği tarafından yapılan açıklamaya da değinen Dr. Sevgen Eralp, uykuda emzik kullanımının ani bebek ölüm sendromlarına yol açabildiğini ve uykuda dilin geri kaçma olasılığının oluştuğunu söyledi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir