Çocuk Gelişimi

Emzik Kullanımını Bırakma Vakti

Emme hareketi bebeklerde içgüdüsel olarak gelişmektedir. Anne karnındayken bu hareketi yapmaya başladıklarından, dünyaya geldikten sonra da bu tanıdıklık hissi onları sakinleştirir ve mutlu eder. Bu yüzden bebekler emzik bırakma konusunda zorluk yaşarlar. Ancak emzik diş yapısına zarar verdiğinden, ebeveynler ilk 8 aydan sonra çocuklarını emzik konusunda eğitmeye başlamalıdırlar. En geç 2 yaşına kadar bebekler emzik kullanmayı bırakmış olmalıdır.

Emzik, kullanılmaya başlandığı andan itibaren hiçbir şekilde çocuğu susturma ya da sakinleştirme aracı olarak görülmemeli, bebekler ağladığında ilk etapta farklı yollara başvurup onları sakinleştirmeli, ancak belirli zamanlarda emzik verilmelidir. Emziği bıraktırma dönemindeyse, ebeveynlerin ilk yapması gereken çocuklar her ağladığında ya da emzik istediğinde ona istediklerini vermek yerine, sadece kendi belirledikleri zamanlarda emzik vermeleridir. Bu tutum, çocuğun emzik konusunda disipline olmasını sağlamaya yardım edecektir. Ayrıca her hangi bir aktivite yaparken de bebeğin emziği mutlaka ağzından alınmalıdır.

Emzik bıraktırma döneminde bebeğin aç, uykusuz ve susuz olmamasına azami ölçüde dikkat edilmeli, huzursuzluk duymaması sağlanmadır. Bu bebeğin emziğe duyduğu ihtiyacı azaltacaktır. Bebekleri emziksizliğe alıştırmada bir diğer yardımcı yol, onlara ödül oyuncaklar vermek ve onlarla konuşmaktır. Sizi tam anlamadıklarını düşünseniz de bebekle konuşma yapmanız onu sakinleştirecek ve emziği unutmasına yardımcı olacaktır.

Eskiden çok uygulanıyor olsa da, emzik eğitiminde asla başvurulmaması gereken yöntem emziğin ucuna tadı acı şeyler sürerek bebeklerin iğrenmesine ve korkmasına yol açmak ve bu yolla emziği bırakmasını sağlamaktır. Böyle bir yaklaşım bebeğin güvensiz hissetmesine sebep olacak, huzursuzluğa yol açacaktır. Bunun yerine, bebeğin emzikten aldığı zevki azaltmak adına emzik ucunun bir parçası kesilebilir, ya da ucunda açılan bir delik yoluyla havası alınabilir.

Emzik kullanımı bebeğin çene ve diş yapısında deformasyona sebep olduğundan, emzik eğitimi kesinlikle ihmal edilmemeli, bebek en geç 2 yaşında emzik kullanımını bırakmış olmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.