0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Emzik Nasıl Temizlenmeli?

Emzik nasıl temizlenmeli sorusu özellikle ilk kez bebek sahibi olan ebeveynler için bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. 

Bebeğin rahatlaması ve sakinleşmesine yardımcı olduğu için sıklıkla tercih edilen emzik kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Hem bebeğin emme yeteneği gelişmeden emzik kullanımına yönelmemeli, hem de kurtarıcı olarak görülüp kolaycılığa kaçılmamalıdır.

Emzik Nasıl Temizlenmeli?

Öncelikle emziklerin tabanlı ve tabanında da bebeğin nefes alışını kolaylaştıracak deliklerin bulunması gerekir.  Uzmanlarca kullanım kolaylığı açısından silikon emzikler önerilmektedir. Kauçuk emzikler daha kolay kirlenebilmektedir. Emzik önerisi için doktorunuza danışmanız gerekir. 1 yaşın altındaki bebeklerde damla uçlu emzikler önerilirken, 1 yaşın üstündekiler için damaklı olanlar önerilmektedir.

Emzikli bebek

Emzik kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken; diş çürümesine sebep olabileceğinden bal, şeker gibi besinlere batırılıp verilmemesidir.  Uykuya dalmasını kolaylaştırdığından gece emzik kullanımında bir saklınca yoktur.

Kullanım sıklığı ve şeklinin yanı sıra emziğin temizliğine de dikkat etmek gerekir. Emzik bebeğin ağzında olduğundan, sağlığı açısından oldukça önemli sorunlara sebebiyet verebilir.emzik temizliği nasıl yapılır

 

Emzik Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İlk kullanımdan önce doğal sabun ve su ile yıkanmalıdır.
  • 6 aylığa kadar olan bebeklerin silikon emzikleri her gün 5 dakika kaynatılmalıdır.
  • Silikon emzikler yere düşerse sıcak su ile yıkanmalıdır.
  • 6 aylıktan büyük bebeklerin silikon emzikleri 2 günde bir 5 dakika kaynatılmalıdır. Daha uzun süre kaynatılmaları emziğe zarar verir.
  • Kauçuk emzikler soğuk su ile yıkanmalıdır.

Emzikler 2-3 ayda bir değiştirilmeli ve her kullanımdan önce kontrol edilmelidir. Kauçuk emzikler kaynatılmamalı, soğuk su ile temizlenmelidir. Emzik eğer yapış yapış görünüyorsa, artık kullanılamaz hale gelmiştir, yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir