12 - 36 Ay Bebek Gelişimi

Emziklerin Bebekler Üzerindeki Etkisi

Neredeyse tüm bebeklerin keyif alarak emdiği emzik zamanı geldiğinde bırakılmazsa, ileriki yaşlarda fiziksel ve ruhsal sorunlara sebebiyet verebilir.

Emzikle ilgili merak edilen ve tüm ebeveynlerin bilmesi gereken bilgileri sizler için derledik.

Bebekler emziği neden severler?

Bebeklerin doğumunda itibaren kazanmış olduğu refleksler vardır. Bu refleksler arasında    en güçlü olanı “ emmektir”. Emme hareketi bebeğin içgüdüsünü tatmin ettiği ve kendisini güvende hissetmesini sağladığı için mutluluk hissi verir.

Emzikli Bebek

Emzik bağımlılığı nasıl önlenebilir?

Anne ve babalar bebeğin her huzursuz olduğu anda onu sakinleştirmek için emzik vermek yerine kitap okuyarak, müzik dinleterek veya onunla iletişim kurmaya çalışarak bu bağımlılık sorunun üstesinden gelebilirler.

Emziği şekere veya bala batırıp bebeğe vermek doğrumudur?

Şeker zamanla diş minesine zarar verip çürüklere neden olacağından bu davranış kesinlikle hatalıdır. Süt dişleri kalıcı olmasa da bakımı çok önemlidir. Eğer süt dişlerine iyi bakılmazsa hemen altında yer alan kalıcı dişlerde zarar görebilir.

Emzik Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emziğin uzun süre kullanımı ve bu durumun bağlılığa dönüşmesi, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olabileceğinden kullanımı esnasında dikkatli olunmalıdır.

Bebeğin hiç emzik kullanmaması söz konusu olabilir mi?

Bazı bebeklerin hiç emzik emmemesi mümkündür. Hatta ebeveynlerin zoru ile alışkanlık kazandırılmaya çalışılsa bile bebek emziği ret edilir.

Emzik kullanmanın bebeğe olan faydası nelerdir?

Emzik kullanılmaması durumunda, uzun süre emzik kullanılmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde problem, iletişim ve sosyal gelişimde aksama gibi olumsuzluklar yaşanmaz.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için iki yaşına geldiğinde emzik kullanmaktan vazgeçmiş olması gerekir. Bu dönemde emzikten vazgeçmesini destekleyeceğine inandığımız taze sebzelerden yararlanabilirsiniz. Kemirmesi için eline vereceğiniz ufak bir parça sebze onu oyalayacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı