Bebek

Emziren Anneler için Göğüs Ucu Temizliği

Emziren anneler için göğüs ucu temizliği, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı ve bebek beslenmesi açısından büyük önem taşır. Emziren annelerin emzirme süreci boyunca düzenli olarak göğüs bakımı yapmaları gereklidir. 

Göğüs ucu temizliği yapılırken, göğüste faydalı bakteriler olduğunun unutulmaması gerekir. Göğüs ucunda yer alan faydalı bakterilerin temizlenmesi, göğüste pamukçuk oluşumuna ya da mantara neden olabilir. Bu nedenle göğüs ucu temizleme yöntemine dikkat edilmelidir.

Dolayısıyla göğüs ucu temizliği yaparken, karbonat gibi maddeler kullanılmamalıdır. Emziren annelerde göğüs temizliği için çoğunlukla nemli bir ped ile göğsün silinmesi ve düzenli vücut bakımı yeterli olur.

emziren annelerde göğüs ucu temizliğiGöğüs Ucu Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Her gün düzenli olarak duş alan ve vücut temizliğine özen gösteren bir annenin, her emzirme öncesinde göğüs temizliği yapmasına gerek yoktur.
  • Emziren bir anne her gün duş alamıyorsa, göğüsleri günde 1-2 kez temiz su ile silmek yeterli olacaktır.
  • Meme çatlakları için kullanılan göğüs kremleri, bebeği emzirmeden hemen önce kullanılmamalıdır.
  • Emzirme işlemi bittikten sonra, anne sütünün sıkılarak, göğüs ucundaki kahverengi bölgeye sürülmesi de göğüsleri doğal olarak temizleyecektir.

0-6 aylık bebek gelişimi sürecinde oldukça önemli olan anne sütünden bebeğin en iyi şekilde faydalanması ve annenin bedenini koruyabilmesi açısından göğüs ucu temizliğine dikkat etmek gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.