Hamilelik

Emziren Anneler Ne Yemeli?

Emziren anneler ne yemeli sorusunun cevabı, hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Emziren anneler, hem kendi sağlığını korumak için, hem de bebeğin gelişimi için yeterli ve nitelikli süt üretebilmek için beslenmeye dikkat etmeli.

Emziren annelerin, protein, karbonhidrat, vitamin tüketimine dikkat etmeleri ve sıvı tüketimi konusunda da dikkatli olmaları ve doğru bir  gerekiyor.

Emziren Anneler Ne Yemeli?

Emziren annelerin protein bakımından zengin beslenmesi, anne sütünün de protein açısından daha zengin hale gelmesini sağlıyor. Emzirme döneminde; balık, kırmızı et, tavuk eti gibi et türlerinin tüketilmesi, protein ihtiyacı açısından önem taşıyor. Özellikle balık, içerdiği yağlar açısından, anne sütünün daha nitelikli hale gelmesini sağlıyor. Ancak, özel durumlarda, et tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Annenin sağlığını tehdit edebilecek durumlarda, protein tüketiminden kaçınmak gerekiyor. (Gut hastalığı gibi.)

Emziren Anneler Et Yiyebilir mi?

Et tüketiminde, sindirim sorunlarına yol açabilecek pişirme yöntemlerinden uzak durmak gerekiyor. En sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olan fırında pişirme ya da haşlama yöntemi, anne sağlığı açısından önem taşıyor.

Ekmek - KarbonhidratEmziren Anneler için Karbonhidrat Tüketimi

Karbonhidrat, vücudun enerji ihtiyacını karşıladığından, emzirme döneminde karbonhidrat dengesi önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Ancak karbonhidrat tercihinde, işlenmemiş gıdalara ağırlık vermek gerekiyor. Pirinç pilavı yerine, bulgur pilavı; beyaz ekmek yerine, buğday ya da çavdar ekmeği tüketmek, hem sindirim açısından hem de anne sağlığı açısından önem arz ediyor.

Aşırı miktarda karbonhidrat tüketimi, hamilelikte alınan kiloların verilmesini zorlaştıracağı gibi, kilo artışına da yol açabiliyor. Dolayısıyla, karbonhidrat tüketiminde aşırıdan kaçınmak gerekiyor.

Emziren Anneler için Meyve Sebze Tüketimi

Emziren annelerin, alerji gibi özel durumları olmadığı sürece, tüm meyve ve sebzeleri tüketmeleri gerekiyor. Meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi ve tazeliğini koruyacak şekilde saklanması da önem taşıyor. Sebzelerin, vitaminlerini kaybetmeyecek şekilde pişirilmesi, meyvelerin ise tek başına tüketilmesi, anne sütünün kalitesini ve anne sağlığını etkileyebiliyor.

Hamilelikte Beslenme

Emziren Anneler Ne Kadar Su İçmeli?

Emziren anneler ne yemeli sorusu kadar, emziren annelerin ne kadar sıvı tüketeceği de önemlidir. Emziren annelerin, bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için günde 4-5 bardak süt üretmeleri gerekiyor. Vücudun sıvı dengesi açısından son derece önemli olan süt üretimi için, emziren kadınların günde en az 3-4 litre su içmesi önem taşıyor. Yeterli miktarda sıvı tüketmeyen kadınlar, süt üretimi ve sütün niteliği konusunda da yetersizlik yaşıyor.

Asitli, Alkollü ve Kafeinli İçeceklerden Uzak Durulmalı

Kahve gibi kafein içeren içecekler ile asitli ve alkollü içeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Sağlıklı anne sütü için, doğal olmayan içecek türlerini tercih etmemek gerekiyor. Kadınlar, emzirme döneminde, suyun yanı sıra, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu gibi içeceklere de yer verebilir. Emziren annelerin beslenme düzenine dahil edecekleri gıdalar kadar, bu düzenden çıkaracakları gıdalar da önemlidir. Bu nedenle tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Emziren Anne Soğuk Su İçebilir mi?

Bağışıklık sistemi zayıf olan ya da sık sık bademcik şişmesi gibi durumlarla karşılaşan kadınların, emzirme döneminde soğuk su içmesi, sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Dolayısıyla emzirme dönemi boyunca sıvı tüketiminde hassas davranmak ve içecekleri çok soğuk ya da çok sıcak şekilde tüketmemek gerekiyor.

Protein

Gaz Yapan Yiyeceklere Karşı Dikkatli Olunmalı

Kızartılmış gıdalar, soslu yiyecekler, yumurta, süt, muz ve kayısı gibi gıdalar, gaza yol açan besinler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra fındık, yer fıstığı gibi besinler de vücutta gaz oluşmasına yol açabildiğinden, emzirme döneminde bu gıdaları az miktarda tüketmek gerekiyor. Zira anne vücudunda gaza oluşması, anne sütü yoluyla, bebeğin de gaz sorunu yaşamasına neden olabiliyor.

Emzirme döneminde sağlıklı beslenme programı, annenin yaşına, sağlık durumuna ve yaşam tarzına göre yapılmalı. Bu nedenle, emzirme sürecinde annenin yemesi gereken besinler ile uzak durması gereken gıdalar hakkında, doktora danışmak önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir