0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Emzirirken kilo vermek mümkün

Birçok anne doğum sonrasında, hamilelik döneminde aldığı kilolardan bir an önce kurtulmak ister. Ancak bunu isterken, bir yandan da bebeğini yeterli besleyemeyeceği korkusuna kapılır. Çoğu kez bu düşünce ile yanlış beslenme yoluna giden anne, kilo almaya da devam eder.

Emziren Annenin Beslenme Düzeni

Doğumla birlikte, hamilelik döneminde alınan kiloların yaklaşık 4-6 kilogramı geri verilmektedir. Emziklilik döneminde de, haftada yarım kiloyu geçmeyecek şekilde kilo verilmesi idealdir.

Anne, beslenme düzenine dikkat ettiği sürece bebeğini yeterli miktarda besleyebilir. Kalori ihtiyacı, annenin fiziksel hareketleri ve mevcut kilosuna göre değişiklikler gösterebileceği için genelgeçer bir kalori miktarı belirlenemez.

Emzirirken kilo vermede dikkat edilmesi gerekenler

  • Posalı gıdalar tüketin

Kuru baklagiller, kuru meyveler ve sebzeler posa açısından zengin besin kaynaklarıdır. Sindirim sisteminin düzgün çalışması, kilo verme amacınıza ulaşmada önemli bir noktadır.emzirme döneminde beslenme

  • Sıvı tüketimine dikkat edin

Sıvı tüketimi hem hamileliğinizde, hem de emziklilik döneminizde dikkat etmeniz gereken başlıca unsurdur. Emzirme döneminde, günde 2,5-3 litre sıvı tüketmeniz gerekir. Su, ayran, meyve suyu, bitki çayı ve limonata sıvı ihtiyacını karşılayabilecek içeceklerdir.

  • Fiziksel aktivitelerden yararlanın

Emzirme döneminde, yoga gibi rahatlatıcı fiziksel aktivitelerden yararlanabilir, bebeğiniz ile birlikte yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bu dönemde yorucu ve uzun aktiviteler sağlığınız açısından olumlu etki yaratmayacaktır.

  • Sık sık emzirin

Emzirme sıklığı, genellikle 2-3 saatte bir olmalıdır. Bu durum, süt salınımınızı arttıracak ve süt üretiminin devamlılığını koruyacaktır. Bunun yanı sıra, emzirme her gün 600 gram kalori harcamanızı sağlayacaktır.

Bebeğini düzenli olarak emziren bir annenin, günde 300-500 gram kalori alması, hem sağlıklı kilo vermesinde, hem de harcanan kalorinin dengelenmesinde yeterli olacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir