Bebek

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı? Emziren annelerin kendi sağlığını koruması ve bebeğin sağlıklı büyümesi için annenin beslenmesi çok önemlidir. Anne bu dönemde beslenmesine dikkat etmeli, bazı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700 – 800 ml süt salgılamaktadır. Emzirme döneminde süt salgılanması, kadının normal gereksiniminden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir. Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı sorusunun cevabı aşağıda:

Emziren Anneler Ne Yemeli?

Bu dönemde anne günde 6 öğün beslenmelidir. Emziren annenin enerji, protein ve kalsiyum bakımından zengin bir beslenme programı uygulaması gerekir. Ayrıca annenin su ihtiyacı da artar, çünkü emzirmek vücudun sıvı ihtiyacını arttırır. Anne günde en az 4 litre sıvı almalıdır. Taze meyve suyu, süt gibi besleyici içecekler tüketmek bu konuda faydalı olacaktır. Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir. Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmelidir. Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengindir.emzirme döneminde beslenme

Emzirme Döneminde Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalı?

Emzirirken hamilelikte olduğu gibi tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Alkol tüketimi de mümkünse sıfıra indirilmeli. Uyarıcı içeren çay, kahve ve yeşil çaylar açık konsantrasyonda ve az tüketilmelidir. Annenin sütü bebekte gaz yapıyorsa, annede gaz yapan yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.Ton balığı bu dönemde az tüketilmelidir. Zira bu balıklarda bulunan cıva sütünüze karışır, bu da bebeğinizin sinir sistemini olumsuz etkiler.

Bebeklerini sağlıklı bir şekilde beslemek isteyen annelerin bu beslenme önerilerine dikkat etmesi gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.