Hamilelik

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Emzirme döneminde göğüs bakımı ve hijyenine dikkat etmek hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Hatalı emzirme nedeniyle, kadınlarda meme ucu çatlakları oluşabildiği gibi, bu sorun ile karşılaşmamak için emzirme pozisyonu ve şekline dikkat etmek gerekiyor. Emzirme döneminde, göğüslerin ağırlaşıp sertleştiği için sütyen kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

Emzirme döneminde annenin göğüs bakımı yaparken göğüste çatlakların meydana gelmemesi ve ağrıların oluşmaması için daha rahat ve göğsü sıkmayan sütyenlerin tercih edilmesi gerektiği gibi, bebek sağlığı açısından da göğüs hijyenine dikkat etmek gerekiyor.

Emzirme Öncesi ve Sonrasında Meme Ucu Temizlenmeli

Bebeği emzirmeden önce, memenin temizlenmesi gerekiyor. Emzirmeden önce, ellerin yıkanması gerektiği gibi, meme başının da ılık su kullanılarak temizlenmesi önem taşıyor. Temizlik için pamuk ya da gazlı bez kullanılabileceği gibi, emzirmeden sonra da göğsün temizlenmesi gerekiyor.emzirme döneminde göğüs bakımı

Kadınlarda, emzirme döneminde ortaya çıkan meme ucu çatlaklarının önüne geçmek için, çatlak önleyici krem kullanılabileceği gibi, meme hijyenine emzirmeden sonra da dikkat etmek gerekiyor.

Meme ucunun nemli bırakılması, çatlak oluşumunu hızlandırdığı gibi, göğüste bakteri oluşumuna da yol açabilir. Bu nedenle emzirmeden sonra, ıslak bir besle meme ucunun silinmesi ve sütyen giyerken göğüs pedi kullanılması gerekiyor. Göğüs pedinin sık sık değiştirilmesi ise hem terlemeyi önlemek hem de çatlak oluşumunun önüne geçmek açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.