Bebek

Emzirmenin Annelere ve Bebeklere Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay boyunca bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önermektedir. 6 aydan sonra, tamamlayıcı gıdalarla birlikte emzirme 2 yaş veya daha sonrasına kadar devam edebilir.Emzirmenin anne için ve bebek için faydası oldukça büyüktür. Ayrıca emzirme, anne ve bebek arasında yakın bağın kurulmasını sağlar.

Anne sütünün miktarının artması ve sütün daha nitelikli hale gelmesi için,annenin beslenme düzenine ve yeterli dinlenmeye dikkat etmesi gerekir. Bebek süt emmeden önce ve emdikten sonra, meme temizliği ve bakımının yapılması da önemlidir.

Emzirmenin Anne için Faydaları

Emzirmenin faydaları arasında, bebeğinizle kurduğunuz bağın güçlenmesi, oksitosin seviyesinin artması ve demir eksikliği riskinin azalması yer alır. Bebeğinizi emzirirken yaşadığınız ten teması onun kendisini güvende hissetmesini sağlar.

Doğumun hemen ardından bebeğin anne memesini alması oksitosin (sevgi hormonu) salgılanmasını tetikler ve memeye bebek için süt salgılaması sinyali gönderilir. Bu hormon ayrıca rahmin küçülmesini ve hamilelikten önceki boyutuna geri dönmesini sağlar. Araştırmalar emzirmenin yumurtalık ve rahim kanseri riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır. Bu da annelerin demir eksikliğine yakalanma riskini azaltır.Emzirmenin Faydaları

Meme Emmenin Bebek için Faydaları

Meme emmek bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar. Çünkü bebekler dokunulmaktan ve kucaklanılmaktan hoşlanırlar. Anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma riskleri nispeten daha düşüktür. Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları daha yüksektir. Anne sütünde bulunan maddeler bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Anne sütü mamadan daha kolay hazmedilir ve içeriği daha çok kana geçer: Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin bu sütü daha kolay hazmetmesini sağlar.

Bebeklerinin sağlıklı gelişmesini  isteyen annelerin, bebeklerini sık sık emzirmesi gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir