Foto Galeri

Enerji Tasarrufu Fotoğrafları

Enerji tasarrufu fotoğrafları çocukların evde nasıl enerji tasarrufu sağlayabileceklerini anlatmak faydalı olabilir. Haydi, birlikte nasıl enerji tasarrufu yapabileceğimizi öğrenelim.

Her yıl Ocak ayının ikinci haftası, dünyanın azalan kaynaklarını daha verimli kullanmamız gerektiğini hatırlatmak amacıyla Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmaktadır.

Tüm dünyada değerlendirilen “Enerji Tasarrufu Haftası“nın, henüz kalkınması tamamlanmamış bizim gibi ülkeler için önemi daha da büyüktür. Enerji savurganlığının ülke ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, kamuoyuna; özellikle de çocuklarımıza anlatmak bizler için bir görevdir. Unutulmamalıdır ki, bilinçsizce kullanılan enerji, tüm insanlığın geleceğini ve ülke kalkınmasını olumsuz etkilemektedir.

Çocukların enerji tasarrufu konusunda bilinçlenerek, enerjiyi nasıl koruyacaklarını ve daha bilinçli, daha ekolojik bir yaşama nasıl yöneleceklerini de öğrenmiş olurlar.

Enerji tasarrufu fotoğrafları

Çocukların Enerji Tasarrufu Yapmasının 8 Yolu

Tablet Yerine Kitap

Her türlü elektrikli aletin elektrik harcadığı bilinir. Peki buna mecbur musunuz? Elbette hayır. Çocuklar vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçirmek yerine başka aktivitelere yönelebilir. Tablet, bilgisayar kullanımını sınırlayın. Biraz da kitaba zaman ayırın.

Duşta Su Tasarrufu

Su hemen herkesi mutlu edebilir. Duşta vakit geçirmekten keyif alınsa da su da akıp gidiyor. Su tasarrufu sağlayabilmek için çocukların duşta geçirdikleri süre kısıtlanabilir. Su kaynaklarını boşa harcamamak için duş alırken süre belirleyin. Hatta bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. Zaman dolduğunda zil çalın.

Kapalı Kapılar

Evdeki ısıyı muhafaza edebilmek için kış aylarında odaların kapısını kapalı tutmakta fayda var. Kapıya bir çan takarsanız bu işi bir oyuna da dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuz odaya girdiğinde çan çalar ve böylece kapıyı kapatmamayı öğrenir. Bu, yaz aylarında da uygulanabilir. Klima çalıştırmak yerine kapıları açın. Rüzgar yapsın ve elektrikten tasarruf edin.

Islak Mayolar

Yaz aylarında kurutma makinesine çalıştırmaya gerek yok. Çocuğunuza mayosunu elde yıkayıp bir ipe asarak kurutabileceğini öğretmekte fayda var. Çamaşır kurutma makinesi uygun evlerde kışın da kullanılmayabilir.

Gün Işığından Faydalanmak

Özellikle yaz ayları gün ışığından faydalanma konusunda ısrarcı olun. Çocuklar ışığı açma eğilimindedir. Fakat çok karanlık olmadıkça evdeki ışıkları açmak gerekmez. Bırakın eve gün ışığı girsin. Perdeleri çekmeyin. Çocukları bu yönde teşvik edin.

Kapanmayan Buzdolabı Kapıları

Sadece çocuklar değil, yetişkinler de buzdolabının karşısında bekleme konusunda hataya düşer. Buzdolabından ne alınacağına önceden karar verip kapağını öyle açmak gerektiğini çocuğunuza da öğretmelisiniz. Buzdolabının üstüne, “kapağı kapatın” yazısı asabilirsiniz.

Açık Kalan Televizyon

Çocuklar izlemedikleri televizyonu açık bırakıp başka odaya geçer ve orada vakit geçirmeye başlarlar. Öncelikle çocuğunuzun televizyon izleme sürelerini denetlemelisiniz. Diğer yandan kullanmadığı zamanlarda televizyonu kapatması gerektiğinin farkında olmalı.

Enerji Tasarrufu Fotoğrafları Galerisi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir