CiciPedia

Enerji Tasarrufu Haftası (11-17 Ocak 2016)

Enerji Tasarrufu Haftası ya da diğer adıyla Enerji Verimliliği Haftası, her yıl ocak ayının ikinci pazartesi başlayan hafta kutlanır. Enerji Tasarrufu Haftası, tasarrufun önemine ve enerji verimliliğine dikkat çekmek için kullanılır. Doğal kaynakların yok edilmesinin engellemek ve sınırlı kaynakları verimli kullanmak için farkındalık yaratmak oldukça önemlidir. Enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanılması, doğanın zarar görmesini engeller. Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji Türleri Nelerdir?

Enerji, potansiyel ve kinetik olmak üzere ikiye ayrılır. Potansiyel enerji, birikmiş enerji anlamına gelir. Örneğin sapanın ucuna taş koyduğunuzda, sapanın lastiği gerilir. Bu da gerilmiş sapta duran taşın potansiyel enerjiye sahip olmasını sağlar. Lastiği serbest bıraktığınız anda, ip gevşer ve taş ileriye doğru fırlar. Taşın hareketli hale geçmesi ise kinetik enerjidir.

Enerji Kaynakları Nelerdir?

Enerji kaynakları doğal enerji kaynakları ve yapay enerji kaynakları olarak ayrılabilir. Örneğin güneş, doğal bir enerji kaynağıdır. Gezegenlere ısı ve ışık sağlar. Güneş enerjisi kullanılarak, elektrik de elde edilebilir. Ancak elektrik doğal bir enerji değildir.

Diğer enerji kaynakları şöyledir: Barajlar, rüzgar gücü, odun, kömür, petrol gibi yakıtlar, su buharı, sıcak su kaynakları

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu; evlerde, sınıflarda, herkesin kullandığı alanlarda ve açık alanlarda yapılabilir. İhtiyaç olmadığı halde çalışmaya devam eden kaynaklar, enerji israfına yol açar. Bu nedenle, kimsenin bulunmadığı odalardaki ışıklar kapatılmalı, gün ışığı yeterliyken elektrik kullanılmamaya çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi eşyalar, tamamen dolmadan çalıştırılmamalıdır.

Bu haftayla ilgili bilmek isteyebileceğiniz konularla ilgili yazılarımıza linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji Tasarrufu Haftasıyla İlgili Şiir ve Sözler

Enerji Tasarrufu ile İlgili Şiir ve Sözler

Evde Tasarrufun Yolları

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir