Belirli Gün ve Haftalar

Enerji Tasarrufu Haftası

Bugünkü dünyamız tam anlamıyla “Enerji Dünyası”dır. Ev alet ve gereçleri, ulaşım araçları, ısınma ve aydınlatma cihazları gibi binlerce çeşit alet ve makine enerji ile çalışmaktadır.

Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi, enerjiye olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu ihtiyacın artmasıyla da tüm ülkelerde enerji gereksinimi sorunu ortaya çıkmıştır.

Bilim ve teknolojinin yanı sıra, dünya nüfusunun sürekli olarak artması da enerji kaynaklarının yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Artan nüfusa, daha iyi yaşam koşulları sunmak amacıyla fabrikalar yapılmaktadır. Bu fabrikalardaki tüm araç ve makineler de elbette ki, enerji ile çalışmaktadır.

Günümüz dünyasında yaşanan tüm bu gelişmeler, bizlerin ‘bitmez’ dediği enerji kaynaklarını günden güne yok etmektedir.enerji-tasarrufu

Tüm dünyada değerlendirilen “Enerji Tasarrufu Haftası“nın, henüz kalkınması tamamlanmamış bizim gibi ülkeler için önemi daha da büyüktür. Enerji savurganlığının ülke ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, kamuoyuna; özellikle de çocuklarımıza anlatmak bizler için bir görevdir. Unutulmamalıdır ki, bilinçsizce kullanılan enerji, tüm insanlığın geleceğini ve ülke kalkınmasını olumsuz etkilemektedir.

Her yıl Ocak ayının ikinci haftası, dünyanın azalan kaynaklarını daha verimli kullanmamız gerektiğini hatırlatmak amacıyla Enerji Tasarrufu Haftası olarak belirlenmektedir.

Enerji Tasarrufu Haftası ile İlgili Şiirler

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı