Çocuk Gelişimi

Ergenlik Dönemi Sorunları, Hastalıkları ve Çözüm Yolları Bu Kitapta

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, Çocukluk Bitmesin kitabı ile çocuk ve ergenlik ilişkisini anlatıyor.

Anne babaların, sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmek ve onlardaki değişimleri doğru anlayabilmek için iyi bir rehbere ihtiyacı var! Özellikle konu ergenlik olunca bu ihtiyaç daha da derinden hissediliyor.

Ergenlikte en çok hangi sağlık sorunlarıyla karşılaşılır? Erken ergenlik nedir, geç ergenlik nedir? Boy kısalığını önlemek ve boy uzatmak mümkün müdür? Beslenme ile ergenlik arasında ilişki var mıdır? En tehlikeli endokrin bozucular hangileridir? Bu ve benzer onlarca soru ebeveynlerin aklını meşgul ediyor. Özellikle çocuklarının ergenliğe erken girdiğini gören anne babalar, maalesef ne yapacaklarını bilemiyor.

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, 30 yılını hekimlik mesleğine vermiş, Türkiye’de birçok üniversitenin ve hastanenin Büyüme-Çocuk Endokrin ve Ergenlik Bölümü’nü kurmuş, Avrupa Çocuk Endokrin Derneği Başkanlığı yapmış, ulusal ve uluslararası onlarca bilimsel yayına imza atmış bir doktor. Uzun yıllardır çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için çalışıyor.

Prof. Büyükgebiz bu kitabında erken ergenlik başta olmak üzere siz anne babaların en çok merak ettiği konularla ilgili 100 soruyu en güncel bilimsel referanslarla tek tek cevapladı. Artık doktor doktor gezip sorularınıza cevap bulmak için ter dökmenize gerek yok! Çocuğunuzun derdini anlamak ve doğru bir çözüm yolu bulmak için bu kitabı okuyun. Çocuğunuzun sağlığını nasıl koruyacağınızı, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve ilaç tedavisi gerekiyorsa ne yapacağınızı uzmanından öğrenin.

Kitabın Bölümleri

Birinci Bölüm: ÇALINAN GELECEĞİMİZ

 • Çocuklar kirlenmiş bir dünyada büyümeyi hak etmiyor!
 • Öncelikle her birey bilinçlenmeli!
 • Endokrin bozucular, hayat düzenimizi bozuyor!
 • En tehlikeli endokrin bozucular
 • Dioksinler nasıl açığa çıkar?
 • Fitalatlarda durum ne?
 • Yasaklanan poliklorlu bifeniller (PCB)
 • Kolayca maruz kaldığımız bir kimyasal: Bisfenol-A (BPA)
 • Yenidoğanların kanı temiz mi?
 • Endokrin bozuculara karşı korunma önerileri
 • Organik ürünler ne kadar güvenilir?
 • Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve hormonlu gıdalar hayatımızı nasıl etkileyecek?
 • Vitamin kullanımı artıyor, peki destekliyor ve enfeksiyondan koruyor mu?

İkinci Bölüm: SORULAR VE CEVAPLARIYLA ERGENLİK DÖNEMİ VE SORUNLARI
Evcilik oyunundan genç kızlık ve delikanlılığa geçiş
“Ben artık çocuk değilim”
“Mazeretim var asabiyim ben”
Ergenlikte ‘aceleci’ davranan çocukların durumu
Bazı çocuklar ‘uykudan uyanmaz’ ergenlik rötar da yapabilir!
“Bana ne yedirirseniz o olurum!”
“Beni sağlıklı büyütün, hasta olmak istemiyorum!”

Üçüncü Bölüm: BOY SORUNLARI VE TEDAVİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
“Uzun boylu olmak istiyorum…”

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz kimdir?

1973 yılında Eskişehir Maarif Koleji’ni, 1979’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1983 yılında aynı fakülteden ‘çocuk sağlığı ve hastalıkları’ uzmanlığını aldı.
Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Adölesan Ünitesi’nde çalıştı.

Çocuk endokrin eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi, Londra Middlesex Hastanesi ve ABD Stanford Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Çocuk Endokrin ve Adölesan Ünitesi’ni kurdu. 2003 yılında Acıbadem Hastanesi Büyüme-Çocuk Endokrin ve Ergenlik Bölümü’nü, 2007 yılında da İstanbul Bilim Üniversitesi Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Büyüme-Çocuk Endokrin ve Ergenlik Bölümü’nü kurdu. 2008 yılında 0-18 Klinik Büyüme-Gelişme-Çocuk Endokrin Merkezi’nde çalışmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı Adölesan Sağlığı, İyot ve İyotlu Hastalıklar Bilimsel Kurulu danışmanlarındandır. Ege Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, Adölesan Sağlığı Derneği, Çocuk ve Ergen Obezite Derneği kurucu üyeliklerinde bulundu. Avrupa Çocuk Endokrin Derneği bilimsel kurul üyesi, Avrupa Çocuk Endokrin Derneği yönetim kurul üyeliği ve Avrupa Çocuk Endokrin Derneği 2007-2008 dönemi başkanlığını yaptı. Ayrıca üç uluslararası derginin editörler kurulu üyesidir. Türkiye Ulusal Büyüme Gurubu başkanlığını yapmıştır. Yönettiği veya yer aldığı bilimsel çalışmalarla çeşitli dernek ve kuruluşlardan ödüller almıştır.
Bugüne kadar Türkçe yazılmış beş kitabı yayımlanmıştır. Ayrıca İngilizce yazılmış bir kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır. 95 adet uluslararası, 150’den fazla ulusal bilimsel yayını mevcuttur. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konferans vermiştir.

Halen 0-18 Klinik Büyüme-Gelişme-Çocuk Endokrin Merkezi’nde çalışmaktadır. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz ile evlidir ve bir kız çocuğu vardır.

“Çocukluk Bitmesin!” Teknik Özellikler
Yazar: Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz
Yayınevi: Hayykitap – 222
Kategori: Mutlu Aile – 2
Türü: Çocuk Sağlığı-Beslenme
Birinci baskı: Ağustos 2013
Sayfa sayısı: 120
Ebat: 15,5 x 23 cm
Fiyatı: 10 TL
ISBN: 978-605-5181-29-1
Barkod: 9786055181291

Çocukluk Bitmesin

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir