Çocuk Haberleri

Ergenlikteki Hızlı Büyüme, Sakarlığa Yol Açıyor

Erkek çocuklarının ergenlik döneminde yaşadıkları hızlı vücut değişimlerine, beynin hızlı uyum sağlayamadığı, bu nedenle bir dönem sakar davrandıkları tespit edildi.Spor Yapan Çocuklarİtalya Bologna Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, ergen erkeklerin beyni yeni duruma uyum sağlayana dek, sakar yürüdükleri sonucu ortaya çıktı. Özellikle hızlı büyüyen erkeklerde sakarlık artığı gibi; daha yavaş büyüyen ergenlerin koordineli hareket ettikleri belirtildi.

15 yaşındaki 88 çocukla yapılan araştırma, katılımcılar üç ay boyunca incelendi. Üç ay boyunca üç santimetre uzayan ergenler bir grupta; bir santimetre ya da daha az uzayanlar ise başka bir grupta toplandı. Denge, düzgün şekilde yürüme ve adım aralıkları kontrol edildiğinde ise, hızlı uzayan çocukların denge problemi yaşadığı görüldü. Boyu daha yavaş uzayan çocukların ise dengeli ve düzgün yürüdüğü görüldü.

Araştırmanın yürütücüsü Dr. Maria Cristina, boyun hızlı bir şekilde uzamasının, vücudun yürüme gibi motor becerileri kontrol etme yetisini etkilediğini belirtti. Büyüme çok hızlı olduğunda, vücudun kendisini yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Cristina, bu süreçte ergenlerin denge sorunu yaşayabildiklerini ve daha sakar davranabildiklerini aktardı.

(Kaynak BBC Türkçe)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.