Aliş & Maviş, Ocak ayında Ankara Leyla Gencer Sahnesi’nde çocuklarla buluşacak. Aliş & Maviş bir evde kafes içinde yaşayan iki muhabbet kuşunun yaşam öyküsünü çocuklarla bir araya getirecek.

Özgürlüğün güzelliği ve çevreyi korumanın önemi’ sahiplerini çok seven ve yaşamlarından çok mutlu olan iki muhabbet kuşu, (Aliş’le Maviş) kendilerini çok seven ‘Babişko’ ile birlikte aynı evde yaşamlarını sürerler.Günlerden bir gün babişko televizyonda belgesel izlerken, görüp-duydukları Aliş ile Maviş’in akıllarını başlarından alı verirler. Belgesel, Yağmur Ormanlarında koloniler halinde yaşayan muhabbet kuşlarını konu alıyor.

Aliş’le Maviş’in kulağına ‘kar suyu’ kaçar.artık. Ataları ormanda özgürce yaşayabildiklerine göre, onlar niçin kafeste tutsak hayatı yaşasınlar ki? Uzunca bir  öz-sorgulama’nın sonunda özgürlük yolunu seçerler ve ormana doğru uçarlar. Ormanda, diğer kuşlarla güzel arkadaşlıklara başlarlar. Hüzünlü Bülbül kentde yaşayan güle aşık olur. Hava kirliliğine olan hassasiyeti nedeniyle, bülbül kente gidip gülünü göremez.  İnsanların doğayı sorumsuzca ve aşırı bir şekilde kirletmeleri sonucu ormanların havası bile yaşanmaz hale gelir. Diğer kuşlar da nefes almakta zorlanırlar.

Oyunun çatışma olgusu; insanın doğaya bakışı ile, hayvanların bakışı arasındaki farklılıktan yola çıkarak, ‘Yaşadığı çevreye duyarsız insan-hayat hakkı kısıtlanan hayvan’ ekseninde gelişmektedir. Aliş&Maviş her canlının kendi doğal ortamında özgürce yaşaması gerektiği ve çevre kirliliğinin, giderek bir gün insanları da olumsuz etkileyeceği önermesi ve insanları bu yanlış yoldan dönmeye davet ederek sona erecek.