Çocuklar İçin Sanat Kitapları


Çocuklar için sanat kitapları çocukların sanatı daha iyi anlayıp, dilerlerse kendilerinin de birer sanatçı olabileceklerini öğrenecekleri kitaplardır. İşte birkaç öneri.

Çocuklar İçin Sanat Kitapları Önerileri

Güzellik ve Sanat Nedir? – Filozof Çocuk

Güzellik ve Sanat Nedir?

Filozof Çocuk kitapları her kitabın ismini bütünleyen altı büyük soru yoluyla, düşüncelerle oynamaya ve görünenin arkasına çocuk gözüyle bakmaya çalışıyor. Yanıt vermek yerine soru sorarak çocukları ve yetişkinleri düşünmeye yöneltiyor.

Filozof Çocuk serisi, kendileriyle, hayatla, dünyayla ilgili önemli sorunlara kafa yoran tüm çocuklar için sorgulama yöntemi sunuyor.

Ayrıca kalıplaşmış yanıtlar yerine eleştirel olanları tercih eden yetişkinler için de gerekli bir kılavuz niteliği taşıyan seri, bu özelliğiyle her yaş grubuna hitap eden bir kaynak özelliğinde…

 • Yazar: Oscar Brenifier
 • Çizer: Rémi Courgeon
 • Türkçeleştiren: Gökçe Mine Olgun
 • Yayınev: Tudem

Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar İçin Sanat

Osman Hamdi Bey'den Picasso'ya Çocuklar İçin Sanat

Bu kitabı nasıl kullanmalı merak mı ediyorsunuz? Basit. Tepe tepe kullanmalı! Peki, o zaman bir başka soru: Bir kitap nasıl tepe tepe kullanılır? Şıkları veriyorum:

 1. Rahat olursun. Arkana yaslanırsın. Kitabı eline alır, okumadan sayfaları çevirir, resimlerine bakarsın…
 2. ‘Bu kitap sanatın dünyasına bir yolculuk, bir serüven,’ diyen babana bakarsın ve ‘madem sanat başka bir dünyada o zaman neden uzay gemisi ile gitmiyoruz?’ diye sorarsın. Astronot kıyafetini giymeye başlarsın…
 3. Kitabı tepe tepe kullanabilmek için gördüğün yerde tepeler, durmadan tekme atarsın! ‘Sanatıma gelene bir tekme,’ diye de şarkısını söylersin. Ayağın vurmaktan acıyınca durup kitabı eline alırsın. Kültür zamanı!..
 4. Kitabı sert bir zemin olarak yere serip üzerine koyduğun beyaz kağıda resim yaparsın.

Baştan başlayıp sona kadar gidersin. Sondan başlayıp başa dönersin. Ortadan başlayıp kenarlara doğru okursun. Alttan başlayıp yukarı doğru okur ve gökyüzüne yükselirsin. Dikkat, Örümcek Adam’a çarpma!

Dünyanın farklı yerlerinde sanatçılar yepyeni olasılıklar keşfedip duruyorlar. Sanat akla hayale gelmeyecek olanın akla hayale gelmesi olmayı sürdürüyor. Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar İçin Sanat meraklı bir kitap. Sanatçıların yapıp ettikleriyle ilgileniyor, yaşamı seviyor ve acaba başka neler yapabiliriz diye sormaktan da hoşlanıyor. Tek vaadi, bir gezinti!

Sanat dünyasında oksijen maskesini çıkarıp dolaşmak isteyenler için yazıldı. Ne dersiniz, belki de sanat dünyasında hayat vardır?”

 • En güncel sanatçılarımızdan 20. yüzyılın kritik sanat akımlarına geniş çerçeve,
 • Başyapıtlar, deneysel eserler, yenilikler,
 • Kübizm, dadaizm, soyut dışavurumculuk, kavramsal sanat, ilişkisel sanat, Genç Britanyalı Sanatçılar ve diğerleri,
 • Galeriler nedir, müzayedede ne olur, müzi nasıl gezilir, bienallerin özelliği nedir?
 • -Resim, heykel, fotoğraf, video art, yerleştirme, performans ve diğerleri,
 • Çocukları sanata yakınlaştırmak için özel tasarlanmış onlarca etkinlik…

Hemen okuyalım mı?

 • Yazar: Süreyyya Evren
 • Yayınevi: Pan Yayıncılık

Çocuklarda Hayal Gücü ve Sanat

Çocuklar Hayal Gücü ve Sanat

Çocukların, özellikle okul çağındaki çocukların psikolojik ve eğitsel gelişmelerinde sanatsal yaratıcılığa dair faaliyetler oldukça önemli yararlar sağlayacaktır. Vygotsky’nin, çalışmasında çocuklarda sanatsal yaratıcılık ve hayal gücüne dair gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları bilimsel bir bakış açısıyla aktarılmıştır. Ayrıca bilim insanlarının izah ve teorileri konunun detaylı olarak irdelenmesini sağlamıştır.

Eserde; edebiyat, resim, tiyatro ve müzik gibi sanat dallarında ortaya konan çalışmaların da izleri sürülerek çocuklarda gözlenen yaratıcılık basamakları değerlendirilmiştir. Geleneksel eğitim yöntemlerine eleştirel bakışla yaklaşım, modernleşme alanında oldukça faydalı bir adımdır. Vygotsky çocuklardaki hayal gücünün önemsenmesi gerektiğini, bu önemseyişin sadece sanatta değil, teknolojik ve bilimsel alanda da mucizevi etkiler oluşturduğunu ifade etmektedir.

 • Yazar: Lev S. Vygotsky
 • Çevirmen: Fırat Ergiz
 • Yayınevi: Roza Yayınevi

Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı

Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı

Türkiye’de bir ilk: Halil Altındere ve Süreyya Evren çocuklara güncel sanatı anlatıyor…

Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı, çocuklar ve ebeveynleri için günümüz sanatına açılan keyifli bir kapı; öğretmenler ve okullar için ideal bir yardımcı metin; sanatla ilgilenen herkes için neşeli bir kaynak. Neden bazı sanatçılar naylon poşet, fındık kıracağı veya kesilmiş karpuz kullanırlar işlerinde? Hangi sanatçımız uçan balondan şatolar yapmıştır? İki uçak nasıl kucaklaşır? Kim sokaktaki su birikintisine sırtüstü uzanmak ister? Ve neden hayaletlerin oturduğu sandalyelerin arasında görünmez bir duvar bulunur?

Türkiye’deki sanat üretiminden örnekler içeren Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı tüm bu soruların yanıtlarını kovalıyor. Günümüz sanatını cazip temalarla sunarken merak uyandırıyor, anlama arzusunu harekete geçiriyor. Türkiyeli sanatçıların örnekleri üzerinden günümüz dünya sanatına dair ipuçları sunuyor. Halil Altındere ve Süreyyya Evren’in yeni kitabı Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı, 72 Türkiyeli sanatçının sıradışı yapıtlarını, neşeli biyografilerini, kimi kilit sanat terimlerini içeren bir sözlüğü, “sen olsan” kutucuklarını, yol gösterici web sitelerinin, müzelerin ve galerilerin bilgilerini içeriyor.

Dilinin sıcaklığıyla, rengarenk içeriğiyle Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı güncel sanatın, hayatın içinden bir kitap. Kitapla, sanatla iç içe yaşanacak günler için bir rehber yayın.

 • Yazar: Süreyyya Evren, Halil Altındere
 • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Okul Öncesi 6 Yaş Sanat Faaliyetleri

Okul Öncesi 6 Yaş Sanat Faaliyetleri

Okul öncesi dönem (0-6 yaş), çocukların gelişimleri açısından son derece önemlidir. Bu dönemde özellikle el göz koordinasyonu, küçük motor becerileri ve el becerilerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bu sebeple “kesme-koparma-katlama ve yapıştırma” faaliyetleri çok önemlidir.

Okul Öncesi 6 Yaş Sanat Faaliyetleri kitabımız, çocukların temel gelişimlerini, el göz koordinasyonunu ve estetik duygularını desteklerken, sıra dışı düşünmelerini arttırmayı hedefleyen okul öncesi eğitim setleri ve faaliyet kitaplarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta boyama, yırtma, yapıştırma, kesme, katlama alıştırmaları, resim tamamlama, kukla yapımı, atık malzeme kullanımı gibi farklı faaliyetler vardır.

Okul Öncesi 6 Yaş Sanat Faaliyetleri kitabımızın kıymetli eğitimcilere bir kaynak, anne – babalara ise çocuklarıyla eğlenceli ve eğitici vakit geçirmek için kullanabilecekleri bir seçenek olması dileğiyle…

 • Yazar: Mürselin Zengin
 • Yaynevi: Çamlıca Çocuk

Çocuklar İçin Sanat

Çocuklar İçin Sanat

Bu kitapta neler bulacaksınız?

Farklı sanat tarzları, ünlü sanatçıların ve heykeltraşların çalışmaları, bazı sanat eserlerinin nasıl yaratıldığı ve dünya çapındaki sanatsal çeşitlilik hakkında bilgiler… Karşınıza dört farklı sayfa çıkacak: Sanatçı Profili : Sanatçının hayatı, tarzı, çalışmaları…

Bunu Nasıl Yaptılar?: Bir sanatçının eserlerini nasıl yaptığını öğreneceksiniz.

Galeri: Farklı sanatçıların aynı konuyu nasıl işlediklerine hayran kalacaksınız.

Sanat.  Tarzı: Tarih boyunca değişen farklı sanat tarzları, akımları hakkında kapsamlı bilgiler…

 • Yazar: Sonia Whillock-Moore , Pamela Shields
 • Yayınevi: Tudem Kültür

Çocuklar İçin Sanat Kitabı

Çocuklar İçin Sanat Kitabı

Neden Çocuklar İçin ?

Ülkemizde çocuklar için hazırlanmış sanat içerikli kitapların sayısı kaçtır? Ülkemizde sanat eğitimi ne zaman başlamaktadır? Sanat eğitimi ilköğretim okullarımızda hangi malzeme ile, nasıl verilmektedir? Sanata ilgisi olduğunu düşündüğünüz bir çocuğun eğilimini şekillendirebileceğiniz kitap var mıdır?

“Çocuklar için Sanat Kitabı” onlarca dile çevirisi yapılan ve sanat alanında çok satan yayınlardan biri olan “Sanat Kitabı”nın çocuklar için hazırlanmış versiyonudur.

Sanat eğitiminde temel bir başvuru kaynağı olan bu kitap, İngiltere’de 7-14 yaş kategorisinde “İllüstrasyonlu En İyi Çocuk Kitabı 2005” ödülünü almıştır.

Kitabın hedefi çocuklara bir sanat eserini “okuma”nın yollarını öğretmektir.En bilinen ve klasikleşmiş 30 yapıtın ele alındığı kitapta, çocuk sorularla yönlendirilerek algılama yeteneği uyarılmakta, bir sanat eserini okumak için nereye, nasıl ve neden bakması gerektiği anlatılmaktadır.

Çocuklar için kolay anlaşılır, eğlenceli ve kusursuz bir kitap olduğu kadar, ebeveynler ve eğitimciler için çocukları tüm sanat dallarıyla tanıştıran bir eğitim aracıdır.

 • Yazar: Kolektif
 • Yayınevi: YEM Yayınları

Çocuklar için sanat kitapları çocukları bekliyor. Keyifli okumalar.