Doğa ve Hayvanlar Atölyesi


6-7 yaş grubu

İnsanın, doğa ve çevremizdeki canlılar ile ilişkisini sanat çalışmaları üzerinden düşündüren Doğa ve Hayvanlar eğitim programı, ‘’Şimdinin Peşinde”  koleksiyon  sergisinin gezilmesiyle başlıyor. Uzman eğitmenlerin eşliğinde gerçekleşen sergi gezisinde çocuklar, Necla Rüzgar’ın ‘’İçfauna 1’’, Maro Michalakakos’un ‘’Dans Etmek İster Misiniz?’’, ‘’İsimsiz’’ ve Alaettin Aksoy’un ‘’Çocukluğumun Bahçeleri’’ adlı sanat çalışmalarını bilmeceli oyunlar ile inceliyor. Bu sanat çalışmalarının konularını, tekniklerini ve malzemelerini inceledikten sonra programa özel hazırlanan çalışma kağıtlarınıalarak müzeden ayrılıyorlar.

Doğa ve Hayvanlar çalışma kağıtları,  bir sanat çalışmasını yeniden yorumlama, örüntü oluşturma, birleştirme, çizim ve resim yapma gibi etkinlikleri içeriyor. Çocuklar sınıfta gerçekleştirdikleri bu etkinliklerle İstanbul Modern sergi gezilerini hatırlayarak, edindikleri bilgileri pekiştiriyorlar.

Süre: 60 dk

Program hakkında:

“Şimdinin Peşinde” Koleksiyon Sergisine Paralel Eğitim Programı

Pazartesi hariç hafta içi her gün okul gruplarına özel ücretsiz programlar.

Program çocukların sergi alanlarında müze uzmanları ile sanat çalışmalarını incelerken, sanatın temel kavramlarıyla tanışmalarına, malzeme ve uygulama biçimleri hakkında bilgiler edinmelerine, bir sanat yapıtının nasıl çözümlenebileceğini keşfetmelerine ve sanatçıların yaşam öykülerini öğrenmelerine aracı oluyor. Okullara özel sergi gezilerini içeren bu program, bilmeceler, görsel sunumlar ve dokunsal materyallerle desteklenen keyifli bir sergi deneyimi sunuyor.

Çocuklar yaş gruplarına özel düzenlenen bu programı, müzeden ayrılırken özel tasarlanan çalışma kağıtlarını yanlarına alarak okulda tamamlıyor. Müzede soruları cevaplıyor, arayıp buluyor, farklı dokuları araştırıyor, şekilleri, renkler, teknikleri keşfediyor; Okulda ise programın çalışma kağıtlarını kullanırken, gezi sırasında inceledikleri sanat çalışmalarını hatırlıyor, şiirler yazıyor, kompozisyonları tamamlıyor, hayal ediyor ve hatta kendi sanat üretimlerini hazırlıyorlar.