Portre ve Figür Atölyesi


11-12 Yaş Grubu

Sergi alanında başlayan bu programın ilk bölümünde çocuklar, Sarkis’in “İmzalı Anonim VII”, Hans Op de Beeck’in “Uyuyan Kız”, Rasim Aksan’ın “İsimsiz” çalışmalarını uzman eğitmenler eşliğinde inceleyerek figüratif resim ve heykel konusuna odaklanıyor. Program figür ve portre üzerinde çalışan sanatçılar aracılığıyla kendimizi ve sevdiklerimizi tanımak, anlamak ve anlatmak için yaratıcı fikirleri tetikliyor. Çocuklar sanatçıların yaşam öykülerini dinliyor ve sanat çalışmalarını incelerken portre ve figüratif anlatı türleri hakkında bilgiler ediniyorlar. Sanat çalışmalarından esinlenerek hazırlanmış çalışma kağıtlarını yanlarına alarak programa okulda devam ediyorlar.

Portre ve Figür çalışma kağıtları, otoportre resmini yapma,  resimli anlatımı yazılı anlatım ile birleştirme, sanat çalışmalarını yeniden yorumlama gibi çalışmaları içeriyor. Çocuklar sınıfta gerçekleştirdikleri bu etkinliklerle, İstanbul Modern sergi gezisini hatırlayarak, öğrendikleri bilgileri pekiştiriyorlar.

Süre: 60 dk.

Program hakkında:

“Şimdinin Peşinde” Koleksiyon Sergisine Paralel Eğitim Programı

Pazartesi hariç hafta içi her gün okul gruplarına özel ücretsiz programlar.

Program çocukların sergi alanlarında müze uzmanları ile sanat çalışmalarını incelerken, sanatın temel kavramlarıyla tanışmalarına, malzeme ve uygulama biçimleri hakkında bilgiler edinmelerine, bir sanat yapıtının nasıl çözümlenebileceğini keşfetmelerine ve sanatçıların yaşam öykülerini öğrenmelerine aracı oluyor. Okullara özel sergi gezilerini içeren bu program, bilmeceler, görsel sunumlar ve dokunsal materyallerle desteklenen keyifli bir sergi deneyimi sunuyor.

Çocuklar yaş gruplarına özel düzenlenen bu programı, müzeden ayrılırken özel tasarlanan çalışma kağıtlarını yanlarına alarak okulda tamamlıyor. Müzede soruları cevaplıyor, arayıp buluyor, farklı dokuları araştırıyor, şekilleri, renkler, teknikleri keşfediyor; Okulda ise programın çalışma kağıtlarını kullanırken, gezi sırasında inceledikleri sanat çalışmalarını hatırlıyor, şiirler yazıyor, kompozisyonları tamamlıyor, hayal ediyor ve hatta kendi sanat üretimlerini hazırlıyorlar.