Resimler ve Şiirler Atölyesi


8-10 yaş grubu

Çocukların sözel imge ile görsel imge arasında bağlantı kurmalarını amaçlayan program  eğlenceli bir oyunla başlıyor: Çocuklar, Cevat Çapan’ın ‘’Kuş Bakışı’’, Ziya Gökalp’in ‘’Ala Geyik’’, Melih Cevdet Anday’ın ‘’Salyangoz’’, Behçet Necatigil’in ‘’Sevgilerde’’ adlı şiirlerinden alıntılar dinliyor, şiirleri yorumluyor, şiirlere konu olan sözel imgelerin sergi salonlarında hangi sanat çalışmalarıyla ilişkili olabileceğini bulmaya çalışıyor. Etkinlikte ele alınan şiirlerle paralel olarak “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinde yer alan Necla Rüzgar ‘’İçfauna 1’’, Burhan Doğançay’ın ‘’Dikenli Afişler’’, Ömer Uluç’un ‘’Manzara Kuşu, Orman Yangını I, Orman Yangını II’’  adlı çalışmalarının incelenmesinin ardından çocuklar programa özel hazırlanan çalışma kağıtlarını alarak müzeden ayrılıyorlar.

Resimler ve Şiirler çalışma kağıtları, şiir yazımı ve şiirlerden yola çıkarak resimler oluşturma gibi etkinlikleri içeriyor. Çocuklar sınıfta gerçekleştirdikleri bu etkinliklerle İstanbul Modern gerçekleştirdikleri sergi gezisini hatırlayarak, müzede öğrendikleri bilgileri pekiştiriyorlar.

Süre: 60 dk.

Program hakkında:

“Şimdinin Peşinde” Koleksiyon Sergisine Paralel Eğitim Programı

Pazartesi hariç hafta içi her gün okul gruplarına özel ücretsiz programlar.

Program çocukların sergi alanlarında müze uzmanları ile sanat çalışmalarını incelerken, sanatın temel kavramlarıyla tanışmalarına, malzeme ve uygulama biçimleri hakkında bilgiler edinmelerine, bir sanat yapıtının nasıl çözümlenebileceğini keşfetmelerine ve sanatçıların yaşam öykülerini öğrenmelerine aracı oluyor. Okullara özel sergi gezilerini içeren bu program, bilmeceler, görsel sunumlar ve dokunsal materyallerle desteklenen keyifli bir sergi deneyimi sunuyor.

Çocuklar yaş gruplarına özel düzenlenen bu programı, müzeden ayrılırken özel tasarlanan çalışma kağıtlarını yanlarına alarak okulda tamamlıyor. Müzede soruları cevaplıyor, arayıp buluyor, farklı dokuları araştırıyor, şekilleri, renkler, teknikleri keşfediyor; Okulda ise programın çalışma kağıtlarını kullanırken, gezi sırasında inceledikleri sanat çalışmalarını hatırlıyor, şiirler yazıyor, kompozisyonları tamamlıyor, hayal ediyor ve hatta kendi sanat üretimlerini hazırlıyorlar.