Yumurtalı Renkler Atölyesi, Ağustos ayında İstanbul Modern’de çocuklarla buluşacak. Etkinlik kapsamında çocuklar önce Tarih öncesi dönemlerdeki mağara resimlerinden Rönesans resim ve freskolarına uzanan bir yelpazede boyanın yapım hikayesini ele alan bir sunuma katılacaklar. Bu sunumda çocuklar,  farklı dönemlerde boyanın nasıl üretildiğine, hangi malzemelerin kullanıldığına ve ne gibi yüzeyler üzerinde uygulandığına dair bilgiler toplayacaklar.

Etkinliğin ilk aşamasının ardından çocuklar, sunumda elde ettikleri bilgiler ile sergi salonlarında kendi boyasını üreten ya da boyayı farklı zeminler üzerinde farklı yöntemlerle kullanan sanatçıların çalışmalarına yakından bakacaklar.

Etkinliğin son aşamasına gelindiğinde ise çocuklar, eğitim odasına geri dönecekler ve burada  yumurta sarısı, ceviz yağı, toprak, baharat tozu gibi organik malzemeler kullanarak tıpkı Rönesans ressamları gibi kendi boyaları yaratacaklar. Çocuklar ayrıca yarattıkları bu boyalar kendilerine ait resimleri oluşturacaklar.

Yaş Gruplarına Göre Etkinlik Seansları:

4-6 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri: 27 Ağustos 14.00-15.10, 28 Ağustos 11.00-12.10
7-10 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri: 28 Ağustos 13.00-14.30