Zümrüd’ü Anka 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Göktürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde çocuklarla buluşacak. Çoban Mehmet’in aşık olduğu güzeller güzeli Prenses Aybüke amansız bir hastalığa tutulur. Sultan babası kızını iyileştirecek her kim olursa olsun prensesle evlendirip sultan yapmaya karar verir. Bu haberin duyurusunu ülkenin dört bir yanında yapar.

Çoban Mehmet prensesi nasıl iyileştirebileceğini düşünürken çok sevdiği kuzusu ansızın konuşur. ve Kaf dağına gidip Zümrüd-ü Anka Kuşu’ndan bir damla gözyaşı alabilirse prensesi iyileştirebileceğinden bahseder. Çoban Mehmet ve kuzu, dostları Kuş’un önderliğinde zorlu yollardan geçerek Kaf Dağı’na ulaşırlar.

Burada karşılaştıkları Ozan Zümrüd-ü Anka’nın dağın içinde yaşadığını, sorduğu bilmeceyi bir insan bilirse kapının açılacağını ancak Zümüd-ü Anka’nın sadece hayvanlarla konuştuğunu anlatır. Ozan’dan keçilerinin yününü kırpıp kendisine vermesini isteyen Çoban Mehmet Ozan’ın da yardımıyla bulmacayı çözer. Keçi kostümüyle Zümrüd-ü Anka’nın yanına gider.

Tam gözyaşı damlasını almışken Zümrüd-ü Anka kandırıldığını farkına varır. Kuzu’nun kendisiyle kalması şartıyla gözyaşı damlasını vermeye karar verir. Böylece Çoban Mehmet’i zor bir seçim bekler. Dostu Kuzu mu yoksa çok sevdiği prensesi mi? Sorunun yanıtı oyunda verilecek.