Çocuk Gelişimi

Evi Bebekler İçin Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Emeklemeye başlamasıyla bebeğinizin kendisine zarar verecek nesnelere ulaşması kolaylaşıyor. Bu süreç, yürümeyi ve evin içinde koşmayı öğrenmesiyle daha dikkatli olmayı gerektiren bir sürece dönüşür.

En çok yaşanan ev kazalarının başında çocukların sivri köşeli nesnelerle yaralanmaları gelir. Salonun ortasında duran sivri köşeli sehpaya tutunarak yürümeye çalışan bir bebeğin aniden dengesini kaybedip sehpanın sivri köşesine başını çarpması pek de beklenmedik bir kaza değildir. Bu konuda çeşitli önlemler alarak bu tip yaralanmaların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Piyasada bunun için satılan sünger köşe tutucular mevcut. Sivri köşeli nesnelerde bu köşe tutucuları kullanarak ortamı bebeğiniz için güvenilir hale getirebilirsiniz. Eğer köşe tutucu bulamadıysanız, sivri köşeleri herhangi bir sünger ya da peçete ile sarabilirsiniz.

Evdeki kimyasal maddeleri muhakkak bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasalları saklamak için yüksekte bulunan bir alan belirlemelisiniz. Böylelikle bebeğiniz yürümeye başladığı dönemde olsa dahi bu kimyasallara ulaşamayacaktır.

Boydan boya uzanan kablolara bir çözüm getirmelisiniz. Kablolar ve elektrik telleri bebeğinizin takılıp düşmesine sebebiyet vermesinin yanı sıra, elektrik çarpması gibi korkunç kazalara da neden olabilir. Kabloları kablo kanallar kullanarak ya da uzun gelen kısımlarını bantla sararak bir köşeye gizleyebilirsiniz. Aynı şekilde banyoda elektrikli aletler kullanmamaya özen gösterin. Örneğin; prize takılı halde kalmış saç kurutma makinesi bebeğiniz için tehdit oluşturacaktır.
Mutfak, bebeğiniz için tehlikelerle dolu iç mekanların başında gelir. Kesici/delici aletleri bebeğinizin ulaşmasının mümkün olmayacağı yerlere koymalısınız. Tezgaha yakın yerlere sıcak tencere/tava koymamaya özen gösterin. Ocak üzerindeki tavaların sap kısımlarını duvara doğru çevirirseniz, bebeğinizin tavanın sapına ulaşıp çekme riskini ortadan kaldırmış olacaksınız.

Güvenli Ev

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi bebeğinizin içine girebileceği beyaz eşyalara çocuk kilidi taktırmanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz bunu bir oyun zannederek kendini tehlikeye atabilir.

Pencere kenarlarına, bebeğinizin tırmanarak üzerine çıkabileceği eşyalar koymamaya özen gösterin. Bu tip basit önlemler alarak, bebeğinizin ev ortamında daha güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir