Çocuk Haberleri

Evlat Edinen Memur, 8 Hafta Doğum İzni Alacak

Memur ve işçilerin doğum izinleri ile ilgili düzenleme kapsamında, evlat edinen memurlar, 8 haftalık doğum iznini kazandı. 3 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen memurlar, 8 hafta doğum izni ve 24 haftaya kadar ücretsiz izin kullanabilecek.

Çocuğunun Bakımıyla İgilenen Baba

Kadın ve erkek memurlar için geçerli olan izin hakkı kapsamında, memur eşlerine de 8 haftalık izin veya yarı iznin bitiminden itibaren, 24 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek.

Evlat edinen memurların, izin başlangıç tarihi, çocuğun teslim edildiği tarih olacak. Her iki eşin de memur olması ve üç yaşından küçük bir çocuğu evlan edinmesi durumunda, bu haktan iki memur da yararlanabilecek. Evlat edinen çocuğun 8 haftalık süre içinde devlet memurluğuna ataması yapılan kişiye, göreve başlaması kaydıyla sekiz haftalık izin süresinin kalan kısmı, izin olarak kullanıdırılacak. Evlat edinen memur da, doğum yapan memur gibi yarım gün izin yapabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemenin tamamını görmek için: Resmi Gazete Kamu Personeli Genel Tebliği

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir