Çocuklar için Eğlence

Eyüboğlu öğrencileri Amerika yolunda

20-21 Mart tarihlerinde DITURK Destination Imagination (Yaratıcılık Yarışması) tarafından düzenlenen DITURK Avrasya Turnuvası (DAT 2010) Türkiye Finali’nde Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencileri birinci oldu.

7 kişilik okul takımı, “Dünya Finalleri 2010″a katılmaya hak kazandı.

Dünyanın en büyük yaratıcılık ve problem çözme organizasyonu olan DITURK Avrasya Turnuvası (DAT 2010) Türkiye Finali, 20-21 Mart’ta Robert Lisesi’nde gerçekleştirildi. Yarışmda Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan ekip birinci seçildi. 4. sınıf öğrencileri Eda Erbil, Irmak Çitil ve 5. sınıf öğrencileri Nur Damla Işık, Eda Yılmabaşar, Mina Karaarslan, Berkay Bayar ve Selen Ergin’den oluşan 7 kişilik okul takımı; 5 kategoriden biri olan Challenge C. You’re Gonna Flip Kategorisi’nde Türkiye birincisi olarak Dünya Finalleri 2010’a gitmeye hak kazandı. DI Dünya Finalleri 26-29 Mayıs 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Knoxville kenti, Tennessee Üniversitesi’nde yapılacak.

600 kişinin bulunduğu organizasyona yaratıcılık dersi öğretmeni Duygunur Şahin Arslan rehberliğinde katılan ekip, DAT 2010 Göktürk’s Hunt adlı Yaratıcılık Avı Yarışması’nda da birinci oldu.

100 binden fazla öğrenciye ulaşıyor

1999 yılında kurulan ve normal eğitim sürecine paralel olarak, gençlerin yaratıcılıklarını daha çok kullanmalarını, geliştirmelerini ve günlük hayatta uygulama becerilerini artırmayı hedefleyen Destination Imagination, etkinlikleriyle her yıl dünyanın dört bir yanında 100 binden fazla öğrenciye ulaşıyor. Üye ülkelerin ve okulların olduğu organizasyonda yerel turnuvalarda başarılı olan takımlar Dünya finallerine katılıyorlar.

Öğrencilerin sanatsal ve bilimsel yaratıcılığını açığa çıkarmayı amaçlayan organizasyonda, normal eğitim sürecine paralel olarak gençlere, hayatlarında karşılaşabilecekleri basit veya karmaşık çeşitli problemlere çözüm bulurken yaratıcılığı bir yaşam tarzı olarak benimsetmek hedefleniyor. Bu etkinliklerde gençler, kendilerine verilen görevleri yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak çözüyorlar.

Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonunun Türkiye temsilciliği olan DITURK, her yıl ICC (Anlık Görev Yarışması) ve DAT olmak üzere iki etkinlik düzenliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir