Çocuk Bilim

Feza Gürsey – Bilim İnsanları

Feza Gürsey matematik ve fizik alanındaki önemli bilim insanlarından biridir. 1921 yılında doğmuş ve Galatasaray Lisesi’nde okumuştur.

Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Matematik-Fizik okumuştur. Feza Gürsey, fizik asistanlığı görevini yaparken, MEB tarafından burs kazanarak, İngiltere’deki bir okulda doktora yapma imkanı kazanmıştır.

Feza Gürsey’in Çalışmaları

En ünlü Türk bilim insanları arasınfeza-gurseyda yer alan Feza Gürsey, İngiltere’den döndükten sonra ODTÜ ve Yale Üniversitesi’nde eğitim vermiştir. Bu sırada “Kiral Bakışım Kuralı” üzerinde çalışmış ve kuantum renk dinamiği kuramını geliştirmiştir. ODTÜ Teorik Fizik Bölümü’nün kurulmasında önemli rol oynayan Feza Gürsey, Yale Üniversitesi’nde de kürsü başkanlığı yapmıştır.

Yurt dışındaki birçok üniversitede fizik ve matematik üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapmış olan Feza Gürsey, 1990’lı yıllara kadar Yale Üniversitesi’nde çalışmıştır. 1992 yılında prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Ankara’da açılan ilk bilim müzesine Feza Gürsey’in adı verilmiştir. Feza Gürsey Bilim Merkezi 48 para deney ve sergi birimi ile Ankara’nın önemli bilim merkezlerinden biridir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.