Orijinal Adı: Frozen
Vizyon Tarihi: 17.01.2014
Tür: Animasyon, Aile, Macera
Yönetmenler: Chris Buck  , Jennifer Lee
Senaristler: Jennifer Lee , Hans Christian Andersen , Shane Morris
Seslendirenler: Santino Fontana (Hans), Jonathan Groff (Kristoff), Idina Menzel (Elsa), Kristen Bell (Anna), Tom Kane, Livvy Stubenrauch, Eva Bella, Josh Gad
Krallık, Karlar Kraliçesi’nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir.

Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi’ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir.

Masalsı bir yolculuğu çıkan Anna’nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff’tur. Başarıya ulaşmaları için Karlar Kraliçesi’ni görüp tanıyabilmeleri gerekmektedir. Görünürde basit olan bu plan, izbe dağdaki yolculuk ilerledikçe zorlaşmaya başlar. Mitolojik yaratıklar ve ürkütücü büyüler eşliğinde süren yolculuğun her dönemecinde ayrı bir tehlike ortaya çıkar. Yolculuğun asıl zor yanı ise zamanla yarışıyor oldukları gerçeğidir. Disney yapımı animasyon filmin yönetmenliğini Chris Buck ve Jennifer Lee yürütürken, başkarakterleri seslendiren isimler Kristen Bell ve Jonathan Groff’tur.

Karakterler

 

Anna

Anna ağırbaşlı olmaktan çok cesur bir karakter ve bazen düşünmeden hareket eder. Ama aynı zamanda görüp görebileceğiniz en iyimser ve en şefkatli insandır. Kiz kardeşi Elsa ile yeniden çocukluklarında olduğu gibi yakın olmak ister. Elsa, Arendelle krallığını sonsuz bir kışa mahkum eden sihirli bir sırrı kazara açığa vurunca Anna işleri düzeltmek için tehlikeli bir maceraya atılır. Tek silahı korkusuzluğu olan Anna asla pes etmeyen tavrı ve diğerlerine olan inancıyla hem krallığını hem de ailesini kurtarmaya kararlıdır.

 

Karlar Ülkesi - Elsa

Elsa

Dışarıdan bakıldığında Elsa özgüvenli, gösterişli, ketum gibi görünür ama aslında büyük bir sırla mücadele ettiği için korku içinde yaşar. O, buz ve kar yaratmak gücüyle dünyaya gelmiştir. Bu güzel bir yetenektir ama aynı zamanda çok da tehlikelidir. Sihri, küçük kız kardeşi Anna’yı öldürmenin eşiğinden döndüğünden beri Elsa kendi içine kapanmıştır. Her anını giderek büyüyen güçlerini bastırmak için çabalayarak geçirir. Bastırdığı duyguları sihri tetikler ve kazara engel olamadığı sonsuz bir kış başlatır. Giderek canavarlaşmaktan ve hiç kimsenin, kız kardeşinin bile ona yardım edememesinden korkar.

 

Karlar Ülkesi - Hans

Hans

Hans, Arendelle’e Elsa’nın taç giyme töreni için gelen komşu bir krallığın kraliyet ailesinin yakışıklı üyesidir. 12 tane ağabeyi olduğu için Hans görünmez olduğunu hissederek büyümüştür. Tıpkı Anna gibi. Hans zeki, itaatkar ve centilmendir.Elsa’nın aksine Hans, Anna’yı asla bırakmayacağına söz verir.Belki de onun yıllardır beklediği aşk kendisidir.

 

Karlar Ülkesi - Kristoff

Kristoff

Kristoff tam bir doğa insanıdır. Dağların tepelerinde yaşar ve buz toplayıp Arendelle krallığına satar. Kaba saba bir adam olan Kristoff güçlü, mantıklı ve kendi kurallarına göre yaşayan biridir. Yalnızlığı sever gibi görünür ama en iyi arkadaşını yanından hiç ayırmaz: sadık ve aşırı derecede uyuz olan Sven adlı ren geyiği.

 

Karlar Ülkesi - Marshmallow

Marshmallow

Marshmallow Elsa’nın güçleriyle meydana gelen muazzam bir kadan adamdır. Onun buzdan sarayına yaklaşan işgalcileri uzaklaştırmakla görevli, gaddar bir fedai olarak görev yapar. Bu kötü huylu beyaz canavar pek konuşmaz ama yumrukları çok güçlüdür.

 

Karlar Ülkesi - Oaken

Oaken

Oaken, “Wandering Oaken’s Trading Post and Sauna”nın işletmecisidir. Fakat Elsa’nın büyük kar fırtınası temmuz ortasında gerçekleşince ona da yazın para kazanmak için fırsat doğar. Onunla iş yapacaklar, dikkat: iyi niyetli ve yardımsever biri olmasına rağmen ona karşı çıkarsanız size mütevazı işletmesinden derhal kovar.

 

Karlar Ülkesi - Olaf

Olaf

Onun adı Olaf ve Olaf sıcak kucaklamalardan hoşlanır. Elsa’nın sihirli güçlerinden ortaya çıkan Olaf, Arendelle dağlarının en arkadaş canlısı kardan adamıdır. Onun masumiyeti, dışa dönük karakteri ve sıradışı kendini iyi ve pek de iyi olmayan zamanlarda eritebilme yeteneği tuhaf ama gülünç anlar yaşatır. Ayrıca dünyanın gerçekleşmesi en mümkün olmayan hayaline sahiptir ama bilmediği şey onu eritmez. Yoksa eritir mi?

 

Karlar Ülkesi - Sven

Sven

Bir Labrador kalbine sahip olan ren geyiği Sven, Kristoff’un sadık dostudur. Kızak çeker ve vicdanlıdır. Sven, dağ adamı olan asi arkadaşınıtanır ve sever ve onun her dediğini ses çıkarmadan yapar. Genelde birkaç vurgulu homurtuyla derdini anlatır. Kristoff, Sven ile konuşurken kullanmayı çok sevdiği o ren geyiği sesinden (sanki ren geyikleri gerçekten öyle konuşuyormuş gibi) bir vazgeçse hayat bayram olacaktır.

 

Karlar Ülkesi - Weselton

Weselton Dükü

Weselton Dükü dış görünüşündeki eksikliği ukalalıkla ve gösteriş yaparak telafi eder. Yeni kraliçeyle yakınlaşmakta kararlı davranır—ta ki Elsa’nın sihirli sırrı ortaya çıkana kadar. Sonra Elsa’ya canavar diyen ilk kişi o olur ve krallığını ona karşı kışkırtmaya çalışır. Arendelle’in ticari kaynaklarını sömürmek için elinden geleni yapar.