Nisan 2011’de, 20 th Century Fox Animasyon ve Blue Sky Studio “Rio” animasyon filmini hayata geçirdi ve film, tüm dünyada büyük beğeni topladı.

Film, dünya çapında rekor kıran “Ice Age: Dinozorların Şafağı” ve “Ice Age: Kıtalar Ayrılıyor” filmlerinin yönetmeni Carlos Saldanha’nın hayal gücünden doğdu. Saldanga, uzun zamandır doğduğu yer olan Rio için bir aşk mektubu yazmak istiyordu. Bu istediğini mesleğiyle özdeşleştirerek, şehrin yerlisi denilebilecek bir kuşun bu fevkalede şehirdeki hayat hikayesini anlattı.

Etkileyici hikayeye sahip bu filme daha da bir ilgi odağı katmak için, Saldanha en iyi seslendirme ekibini bir araya getirdi. Rio 2’nin seslendirmesinde Oscar sahibi Anne Hathaway ve Jesse Eisenberg, Oscar ve Grammy sahibi Jamie Foxx, ünlü müzik sanatçısı Will .i.am, aktör ve müzisyen Jemaine Clement, komedyen Leslie Mann, aktör Rodrigo Santoro, aktör ve komedyen George Lopez ve ‘komik adam’ Tracy Morgan yer aldı.

Yapımcılar, seyirciyi ve aksiyonu Brezilya’ya has sesler ve çağdaş pop müzik ile kuşattı. Filmin müziği Brezilyalı besteci John Powell ve Brezilyalı efsane müzisyen ve filmin müzik yapımcısı Sergio Mendes’in rehberliğindeki ekiple birlikte oluşturuldu.

Filmde, Mavili ve Harika, aileleriyle birlikte şehirde evcilleştirilmiş bir yaşam sürerler. Çocuklarından Bia; gagasını kitabın içinden çıkarmayan, olayları ve figürleri beyninde çalkalamayı seven bir çocuktur. Tiago ise, genç ve maceraya her zaman hazır biridir. Carla, koruyucu ailesi ile arasında ufak bir mesafe bırakan ve müzikle ilgili yeteneğini göz önüne çıkartmaya çalışan bir çocuktur.

Ormanda biri var!

Mavili gayet evcil bir kuştur, fakat Harika çocuklarının kuştan çok insan gibi davrandıklarını belirtmektedir ve çocuklar hiçbir zaman kuş olmanın nasıl olduğunu bilemeyebilirler. Bu sebeple ait oldukları yere dönmeye karar verirler. Mavili seyahate çıkmak için biraz gönülsüzdür fakat Harika’yı üzmemek için gitmeyi kabul eder. Amazonlara doğru tüm aile ve yakın dostları uçmaya başlarlar. Ormana vardıklarında Harika’nın senelerdir görmediği babası ve arkadaşlarıyla karşılaşırlar fakat Amazonlar ‘da büyük bir tehlike vardır, insanlar ormanı keşfetmişlerdir ve işler bir anda sarpa sarar…

Türkçe dublajlı fragman: