Fransız yönetmenler Jean Christophe Lie ve Remi Bezançon’un animasyon filmi Zarafa, 25 Ocak 2013 Cuma günü Türkiye’de vizyona giriyor.Adını Arapça zürafa kelimesinden, konusunu tarihi bir olaydan alan film, Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’dan Fransız kralı 10. Charles’a hediye olarak gönderilen öksüz zürafanın, köle tacirinden kaçan 10 yaşındaki Maki ile yollarının ve talihlerinin kesişmesini ve aralarında oluşan dostluğu anlatıyor.

Hassan, çöllerin prensi, Mısır valisi tarafından Zarafa’yı Fransa’ya götürmekle görevlendirilir. Ama Maki Hassan’ın bu görevini yerine getirmesini önlemek, zürafayı yeniden doğduğu topraklara götürmek ihayatını riske atmak anlamına gelse de- her şeyi yapacaktı, çünkü bebek zürafanın annesine söz vermişti. İzleyiciler filmde İskenderiye, Marsilya ve karlı Alpler üzerinden ilerleyerek Sudan’dan Paris’e gerçekleşen bu destansı yolculuk sırasında, kahramanların başlarından geçen bir çok maceraya tanıklık ediyor.

78 dakikalık film, Burak Özçivit’in de seslendirme kadrosunda yer aldığı yer aldığı Türkçe dublajlı olarak gösterime giriyor. Özçivit filmde, zürafa ile yolculuk yapan sert mizaçlı ama yufka yürekli Hasan’a sesiyle hayat veriyor.

Dünyadaki ilk gösterimi 2012 Berlin Film Festivali’nde yapılan Zarafa, ilginç ve samimi öyküsü ile yarıyıl tatilindeki çocukları sinemaya bekliyor.