Çocuk Haberleri

Fındıkkıran Balesi Çocukları Ağırladı

Fındıkkıran Balesi minik misafirlerini ağırladı. New York Şehir Balesi, Fındıkkıran Balesi’ni izlemesi için 4.500 öğrenciyi davet etti.

Girls Prep Bronx’un üçüncü sınıf öğrencileri Fındıkkıran Balesi izlemek üzere New York Şehir Balesi’nden davet aldı. New York Times’da yer alan habere göre sıra dışı bir deneyim yaşandı. Haber şöyle:

Fotoğraf: Victor Llorente

Sezonun En Genç Fındıkkıran Balesi İzleyicileri

David H. Koch Tiyatrosu’ndaki kırmızı kadife koltuklar, her zamanki bale izleyicileriyle değil, çığlık atan ve kıkırdayan ilkokul öğrencileriyle hızla doluyordu.

Sezonun ilk karından bir gün sonra Aralık ayında salı sabahı, birkaç bin öğrenci okul otobüslerinden bindi ve New York Bale’nin “George Balanchine’nin Fındıkkıran”ı için tiyatroya geldi.

Orkestranın merkez bölümünün ön sıralarında oturan, ayakları koltuktan sarkan, Girls Prep Bronx İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencileri, görmek için en çok heyecanlandıkları şeyi sahnede izledi ve onun üzerine konuştu. En heyecanlandıkları anı şöyle anlattılar:

Bir fare pençelerini taklit etmek için ellerini çenesine getiren 9 yaşındaki Yerelyn Arana, “Ağacın nasıl büyüdüğünü ve Fındıkkıran’ın nasıl büyüdüğünü ve farelerin nasıl hareket ettiğini görmek için” dedi.

Başka bir kız, “Fritz Fındıkkıranı fırlatıp etrafında döndürüp kırarken” dedi.

“Sugarplum Perisi ortaya çıktığında!” dedi bir başkası.

Girls Prep’den gelen öğrenciler, City Ballet’in her yıl 20’den fazla devlet okulunda yaklaşık 100 sınıfa sunduğu okul içi bir müfredat olan Nutcracker Project’in bir parçası olarak karakterlere ve hikayeye dair çok şey biliyorlardı. Bu yıl 40. yılını kutlayan program, öğrencilerin temel bale tekniğini öğrendikleri, “Fındıkkıran”dan esinlenen bir şiir yazma ve kendi koreografilerini denemeleri için atölye çalışmaları yürütmeleri amacıyla dans öğretmenleri tarafından gönderiliyor.

Salı günbatımında City Ballet alışılmadık derecede duyarlı bir kitleye hitap etti. Fare Kralı zemine devrildiğinde öğrenciler kıskanç bir şekilde güldü. “Sugarplum Perisinin Dansı”nın ilk notaları sahnede belirdiğinde “oo” sesleri duyuldu. Ve Noel ağacı büyüdüğünde, seyirci onun yukarı  doğru gidip gitmeyeceğini merak etti.

Fotoğraf: Victor Llorente

Çocuklar İzledikleri Hakkında Konuştu

Ertesi gün öğrenciler, bir önceki gün gördükleri şovu tartışmak için Bronx’taki okul oditoryumları sahnesinde bir araya geldi. Dans edenleri ve Anne Ginger’ın geniş eteklerini sevdiler. Ama şovun 8 ve 9 yaşındaki çocukları en çok büyüleyen kısmı aslında planda yoktu: Uzun beyaz bir elbise ve altın bir hale ile melek gibi giyinmiş genç dansçılardan biri eteğine takıldı ve düştü.

“Sadece profesyonel gibi davrandı,” dedi 8 yaşındaki Katelynn Serrata. “Düşmesine rağmen ağlamaya başlamadı.”

Ertesi hafta, çalıştayın altıncı ve son oturumundan sonra, üçüncü sınıf öğrencileri atölyede öğrendiklerini okul arkadaşları ve aile üyeleri için yapacaklardı. Kendi kareografilerini oluşturacaklardı.

“Fındıkkıran’daki bazı çocuklar sizden çok da büyük değil” dedi öğretmen Hatchett. “Bir parçayı unutursan, düşersen, devam et.”

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.