Çocuklar için Eğlence

First Lego Ligi Türkiye Turnuvaları için son başvuru 31 Ekim

Türkiye, 22 Nisan – 24 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek FLL Avrupa Açık Turnuvası’na ev sahipliği yapacak.

2008-2009 sezonunda olduğu gibi 2009-2010 sezonu da Koç Holding sponsorluğunda ve Koç Bilgi Grubu desteği ile gerçekleşecek.

FLL turnuvaları, bu yıl tüm dünyada 13 bin takım ile 130 bine yakın öğrencinin katımıyla, 39 bin gönüllünün desteğiyle gerçekleşecek.

Her yıl evrensel bir tema doğrultusunda gerçekleşen bu turnuvalara katılan çocuklar, tüm dünyadaki yaşıtlarıyla aynı problemlere çözüm buluyor ve dünya vatandaşı olma yolunda adım atıyor. Bu senenin teması “Akıllı Ulaşım”

Turnuvaya, 9-16 yaş arası çocuklar katılabiliyor. Mayıs 2009’da başlayan turnuvaya katılım için son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2009.

Bu yıl yine Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Smartkids Gelişim Merkezi işbirliğiyle Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından gerçekleştirilecek. 2009–2010 sezonunda Türkiye’de 6. kez düzenlenecek olan First Lego Ligi Turnuvaları’nda “Akıllı Ulaşım” teması işlenecek. Tema insanları, mekanları, eşyaları, fikirleri en güvenli ve en yararlı yönde ulaştırmayı amaçlıyor. Bu yolculukta takımlar günlük hayatlarındaki alışılagelmiş tekniklerin dışında ulaşımın farklı biçimlerini düşünerek,
bazı akıllı hareketler yaparak seçeneklerini geliştirecekler.

Bu sene 120 takım ile yapılacak Türkiye turnuvaları 3 yerel turnuva ve bir ulusal turnuva ile gerçekleştirilecek.

Olası turnuva tarihleri ve yerleri şöyle
09-10 Ocak 2010 – İstanbul Yerel Turnuvası
16-17 Ocak 2010- İzmir Yerel Turnuvası
23-24 Ocak 2010 – Ankara Yerel Turnuvası
26-27-28 Şubat 2010 Ulusal Turnuva
20-21-22-23-24 Nisan 2010 OEC

FİRST LEGO LİGİ 6.TÜRKİYE TURNUVALARI 2009–2010
“AKILLI ULAŞIM” KATILIM ŞARTNAMESİ

Turnuvaların amacı:
FLL turnuvalarının amacı çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirirken onların sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere ve doğaya saygılı birer birey olmalarına katkıda bulunmaktır.
Bu yılın teması olan “Akıllı Ulaşım” ile çocuklar, bir yerden başka bir yere en kolay
en ucuz ve en sağlıklı şekilde ulaşmaya çalışacaklar.

Takım:
• Takımlar 18 yaşından büyük bir çalıştırıcı ve 9–16 yaş arası en az 4 en fazla 10 genç üyeden oluşur.
• Takımlara veliler veya takıma katkısı olacağı düşünülen kişiler fikir vererek destek verebilirler
• Takım oluşturmak için herhangi bir okula ya da kuruma bağlı olmak gerekmemektedir.
• Takım üyelerinin doğum tarihlerinin 31 Aralık 2000 ‘den önce, 01 Ocak 1994 den sonra olması gerekmektedir.

Kayıtlar:
Takım çalıştırıcısı takım kurulumundan sonra takımın kaydını internet üzerinden yaptırır.
Takım kayıt bedeli 250 YTL dir. Ödeme Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin Yapı Kredi Bankası A.Ş. Beyoğlu Özel Bankacılık Merkezi ( Şube Kodu 410 ) 82961452 nolu hesabına yapılmalıdır.
2009-2010 sezonunda takım sayısı 120 ile sınırlıdır. Takım kayıdı 120 olduğunda kayıtlar kapanacaktır. Erken kayıt yaptıranlar önceliklidir.
Kayıtlar 01 Mayıs 2009’da başlayıp 30 Ekim 2009’da bitecektir.

Takım ihtiyaçları:
• FLL robotik seti: Bu yıl geçtiğimiz yıllarda kullanılan LEGO Mindstorms RCX li set ve yeni jenerasyon LEGO Mindstorms NXT’li set olmak üzere 2 ayrı tip set ile yarışmalara katılınabilecek.
RCXli set :bir RCX, 1 Kızılötesi kulesi, 2 ışık sensörü, 2 dokunma sensörü,3 rotation sensor, 3 motor, kablolar ve çeşitli Lego plastik parçalarından oluşur.
• RIS yazılımı veya Robolab yazılımı kullanılır. Bu set geçtiğimiz seneden elinde olan takımların tekrar almasına gerek yoktur.
• NXTli set: 1 NXT, 3 motor, 2 dokunma sensörü, 2 ışık sensörü, 1 lamba, 3 rotasyon sensörü (algılayıcısı) (NXT robotunun kullandığı motor sayısından az olmak üzere) ve 1 ultrasonik sensör kullanılabilir.
• Bilgisayar: Her RCX li takımın robotu programlamak için Robolab yada RIS yazılımını çalıştıracak bilgisayara ihtiyacı vardır. Yeni NXT seti alan takımların Windows XP donanımına ihtiyaçları vardır.
• Akıllı Ulaşım yarışma seti ve zemini: Yarışma düzeneğinin aynısının takım icin kurulabilmesi için gereklidir.280 TL+(KDV) karşılığı Smartkids’den temin edilir. Aynı mekanda çalışan birkaç takım var ise, bir adet almaları yeterli olacaktır. Setlerin ödemesi TEKNOKTA Eğitim Danışmanlık Organizasyon San. Tic. Ltd Şti. Garanti Bankası Ulus Şubesi(395) 6298764 no’lu hesabına yapılmalıdır.
Takım çalıştırıcısı takım kaydını yaptırdıktan sonra takım kılavuzu ve akıllı ulaşım kuralları takımlara gönderilecektir. Tüm çalıştırıcıların bu kılavuzu okumaları ve takım üyelerine aktarmaları şarttır.

Yerel Turnuva ve Türkiye Finali tarihleri:
2010 ‘Akıllı Ulaşım’ sezonunda yerel turnuvalar ve final turnuvası gerçekleştirilecektir.
Takımlar takım kılavuzunda ve FLL resmi sitesinde belirtilmiş tüm kurallara uymakla yükümlüdür.
Her turnuvanın günlük planı farklı olabilir. Takımlar katıldıkları turnuvanın kurallarına uymak zorundadır.

Turnuva günü ve değerlendirme:
Robot yarışması alanı: Bu alanda takımlar kendilerine belirtilen süre içinde yaptıkları robotun performansını sergilerler. Burada en yüksek puanı alan robot “robot performans” ödülünün sahibi olur. Bu alanda kararları hakemler verir.
Jüri alanı: Topluma örnek olabilecek, konularında uzman kişilerden oluşan jüri ekipleri takımların robotlarını, projelerini, takım çalışması ve genel tavır ve davranışlarını değerlendirirler. Ödüllerin hangi takımlara verileceği jüri üyeleri tarafından tespit edilir. Jüri değerlendirmesi en nihai karardır.
Bu yıl takımların değerlendirilmeleriyle ilgili “takım geribildirim” formları turnuva sonrasında takımlara verilecektir.

Turnuva günü programı önceden takımlara bildirilir. Takımlar turnuva günü başlama saatinde orada bulunmalıdır. Her takım gelirken bilgisayarını ve robot setini yanında getirmelidir.

Ödüller :
Turnuvalarda tüm katılımcıların madalya almasının yanısıra, şampiyonluk kupası, robot performans , robot tasarım, takım çalışması, ve proje ödülleri verilecektir.
Türkiye’deki turnuvada şampiyon olan takım ABD’de yapılacak ‘World Festival’ turnuvasında Türkiye’yi temsil etme hakkı elde edecektir. Şampiyonun bu turnuvaya gidememesi durumunda,Türkiye finalinde kupa almış takımlardan bazıları bu turnuvaya gitme hakkı elde edebilirler. Bunların hangileri olacağı Türkiye finalinden önce duyurulacaktır, ancak projesini belirtilen 3 alanda tamamlamamış takımlar bir kupa almış olsa bile bir üst turnuvaya katılamaz. Bu uluslararası alınmış bir karar olup, itiraz edilemez.

Konaklama-ulaşım-yemek:
Takımlar konaklama, ulaşım ve yemeklerinden kendileri sorumludur.

Diğer şartlar:
Takımlar kayıt yaptırdıklarında FLL resmi sitesi (www.fllturkiye.org) da ve bu şartnamede belirtilen kurallara uyacaklarını kabul ederler.
Takımlar FLL ile ilgili duyurumlarında bilgilendirmeyi FLL’nin kendilerine ilettiği şekilde yapmakla yükümlüdür. (örnek: FLL İstanbul turnuvası en iyi proje ödülünü alan takım, duyurumunu aynı belirtildigi gibi yapmalıdır).
FLL ile ilgili ayrıntılı medya dökümanları web sitemizde olacaktır. Dileyen takımlar buradaki bilgileri kullanabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir