Kültür Sanat

Fotoğraflarla Kız Çocukları: Narin ve Cici Değil, Güçlü ve Cesur

Fotoğrafçı Kate T. Parker, “Strong is The New Pretty” adlı fotoğraf çalışmalarıyla, toplumsal cinsiyet kalıplarına dayalı algılara meydan okuyor. Kız çocuklarının şirin, masum ya da uslu gibi ifadeler ile kişiliklerinin sınırlandırılmasına karşı çıkan Kate, cici kızların yerini güçlü kızların aldığını söylüyor.

Kate kızlarını ve onların arkadaşlarını doğal halleriyle fotoğraflayarak, kız çocuklarının güçlü, sert, dağınık ya da hırslı yönlerini gösteriyor.Strong is The New Pretty - Kız Çocukları (11)

Kadınlara “güzel, çekici ve narin” olmanın dayatılması, kadınların kendilerini keşfetmelerini engellediği gibi, kendilerine biçilen rollere mahkum olmalarına yol açıyor. Güzelliğin masum pozlar vermek ve mükemmel görünmek olmadığını kız çocuklarına ve kadınlara anlatmak isteyen Kate, şöyle diyor: “Güzelliğin hayata sarılmakta ve yaraları bereleri, çarpışmaları, kusurluluğu, dayanıklılığı kutlamakta olduğunu bilmeleri gerekiyor. Hepimiz medyadan güzel olmamız gerektiği mesajını alıyoruz; ben de kızlarıma ve başkalarına güzelliğin tam anlamıyla kendin olabilmek olduğunu göstermek istedim.”Strong is The New Pretty - Kız Çocukları (5)

Keskin cinsiyet rolleri ve kadınlara sadece güzel, masum ve şirin görünmenin yakıştırılması, çocukları ve kadınları pasifize ediyor. Kadınların kendilerindeki gücü keşfedebilmeleri, cinsiyet rollerini yıkmaları ve istedikleri gibi görünmeleri açısından Kate’in çalışması oldukça ilham verici.

Kate’in çalışmalarını görmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: Kate T. Parker Çalışmaları

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir