Çocuk Haberleri

Fransa’da Bebeklere de Verilen “Uvesterol D” Adlı ilaç Yasaklandı

Fransa Sağlık Bakanlığı, bir bebeğin ölümüne neden olan D vitamini takviyesi işlevi gören ilaç Uvesterol D’nin satışına yasak getirdi.

21 Aralık’ta 10 günlük bir bebeğe verilen ilaç, bebeğin yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Bunun üzerine Fransa Sağlık Bakanlığı “Uvesterol D” adlı ilacın satışını yasakladığını açıkladı. Fransa Sağlık Bakanı Marisal Touraine, ebeveynlere tavsiye edilen bu ilacın bebek ve çocuklar için riskler taşıdığını belirtti.

“İlacın Türkiye’de Satışı Yok”

İlacın Fransa’da yasaklanmasının ardından, Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye’de ilacın satılmadığını belirterek, muadil bir ilacın da bulunmadığını belirtti. “Uvesterol D” adlı ilacın dört ayrı vitamin barındıran damla şeklinde alınan bir ilaç olduğunu belirten Erdoğan, ilacın prematüre ve yenidoğan bebeklerde emilim bozukluğu ve vitamin eksikliği tedavisinde kullanıldığını belirtti. Bebekler için ilaç

Fransa’da yasaklanan ilacın Türkiye’de satışı olmadığını belirten eczacılar, ilacın ölümcül olmadığını vurguladı. İlacın ölüme neden olması için hastada karaciğer yetmezliği bulunması gerektiğini belirtildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir