Hamilelik

Gebelik Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Gebelik döneminde, dikkat edilmesi gereken konuların başında şüphesiz ki beslenme alışkanlığı geliyor. Bu dönemde hem kendi, hem de bebeğinizin sağlığı için, hamilelikten önceki beslenme düzeninizi değiştirmeniz, bazı noktalarda fedakârlık yapmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken bu fedakarlıklar arasında, Türk toplumunun kültürüne yerleşmiş çay ve kahve tüketimine dikkat etmeniz de yer alıyor.

 

Gebelik döneminde çay tüketimi

Çayın içerisinde yer alan kafein, bebek plasentasında birikir ve bu durum, bebekte gelişim geriliğine yol açabilir. Bu nedenle çay, Gebgebelik elik döneminde tüketimine dikkat edilmesi gereken içeceklerin başında yer alır.

Bünyesinde kafein dışında “teofilin” adı verilen bir madde daha barındıran çay, aşırı miktarda tüketildiğinde besinlerden alınan demirin emilimini de azaltır. gebelik döneminde çay tüketimi günde 4 fincandan fazla olmamalıdır.

Bitki çaylarının tüketimine dikkat edilmeli

Gebelik döneminde birçok anne adayı, siyah çay yerine adaçayı, sinameki, keten tohumu ve fesleğen gibi bitki çayları tüketmeyi faydalı bulur; ancak bilinmelidir ki, bitkisel çaylar da fazla tüketildiği takdirde anne adayı ve bebek için tehlike oluşturacaktır.

Gebelikte kahve tüketimiSiyah çay, yapım aşamasında “soldurma” denilen bir işlemden geçer. Bu işlem, çay içerisindeki kafein miktarını arttır. Bitki çaylarının yapılım aşamasında böyle bir işlem yer almaz, ancak yine de içerisinde barındırdığı kafein ve birtakım maddeler, anne adayının kasılması ya da ani refleksler göstermesi için yeterli seviyededir. Bitki çaylarının fazla tüketilmesi halinde, düşük ya da ölü doğum yapma, kanama ve erken doğum riskleri artacaktır.

Gebelik döneminde kahve tüketimi

Gebelikte kahve tüketiminin sınırlandırılmasının nedeni, elbette ki içerisinde bulundurduğu kafein miktarıdır. Kafein, kahvede çaya oranla daha yüksek seviyede bulunur. Bu nedenle anne adayı, gün içerisinde kesinlikle 2 fincandan fazla kahve tüketmemelidir.

Fazla kahve tüketimi, anne adayının dolaşım sistemini etkiler ve uykusuzluğa neden olur. Bunun yanı sıra kafein, erken doğum, düşük ve gelişim geriliği risklerini arttırır.

Unutulmamalıdır ki, her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle hamilelik döneminde çay ve kahve tüketiminizi sınırlamanızda büyük fayda vardır.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.