Hamilelik

Gebelik Döneminde Tırnak Bakımı

Gebelik hormonlarının etkisiyle tırnakların eskisine oranla daha hızlı uzadığını ve incelerek zayıflaması, tırnakların hassaslaşmasına neden olabilir. Doğum sonrası tırnaklardaki bu durum eski haline döner. Gebelikte güçlü tırnaklar için dengeli beslenmek büyük önem taşıyor. 

Tırnakların kolay kırılması ve saç dökülmesi konusunda Biotin vitamini konusunda doktorunuza danışın. Ayrıca fındık, yumurta, soya fasulyesi, mantar, bezelye, avokado, muz, süt ve kepekli tahıllar gibi besinleri yeterli miktarda aldığınıza emin olun” dedi.

Tırnaklar için alınabilecek önleyici tedbirler

  • Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun.
  • Tırnak yeme alışkanlığınız varsa mutlaka vazgeçin.
  • Yatmadan önce tırnak ve tırnak etlerinin üzerine iyi bir nemlendirici krem sürün.
  • Elde bulaşık veya çamaşır yıkamak durumunda kalırsanız eldiven kullanın.
  • Tırnaklarınızı kısa tutun. Uzun tırnaklar daha çabuk kırılır.
  • Manikür ve pedikür yaptırmak istiyorsanız enfeksiyon riskini en aza indirmek için gideceğiniz salonun hijyeninden emin olun.

Tırnaklar için nemlendirici losyon sürülmesi önemli olduğu gibi,  kimyasal madde içeren tırnak cilaları kullanılmaması gerekiyor.

gebelikte tırnak bakımı

Tırnak cilaları işleri daha da kötüleştirebilir. Ayrıca tırnaklara mantar enfeksiyonları da hamilelikte daha kolay bulaşabilir. Tırnakları kalın, boynuz görünümünde, çok sert ve kesilemez hale getiren bu enfeksiyon çok uzun süren tedaviler gerektirir.

Mantar enfeksiyonundan korunmak için ayaklar kuru ve temiz tutulmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli, başkasına ait terlik ve ayakkabılar kullanılmamalıdır. Ortak kullanılan banyo-duş zemini, yüzme havuzu çevresi gibi alanlarda yalın ayak basılmamalı, hamile kendi terliklerini kullanmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.