Hamilelik

Gebelikte Cilt Problemleri

Gebelik döneminde, vücuttaki östrojen düzeyinde meydana gelen değişiklikler ile beslenme ve uyku alışkanlıklarının değişmesi ciltte de değişimlere yol açıyor. Hamilelik döneminde bazı kadınlar cilt problemleri yaşamazken, bazı kadınlar önemli değişiklikler yaşayabiliyor.

Gebelikte cilt problemleri kaşıntı, cilt kuruluğu, yağlanma başta olmak üzere, farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Cilt renginde değişiklik, sivilceler, avuç içinde kızarıklık, benler ve çatlaklar en çok görülen cilt problemleri arasında yer alıyor.

  1. Hamilelikte Cilt Kızarıklığı

Gebelikte cilt kızarıklığı, özellikle yüz bölgesinde görülür. Cilt kızarıklığının nedeni, artan kan hacmi olduğu gibi, yağ bezleri daha fazla salgı üretmeye başladığından, yüz daha parlak görülür.

Hamilelikte heyecan ya da stresin artması durumunda, cilt kızarıklığı daha belirgin hale gelebilir. Cilt kızarıklığı, bir cilt problemi olmamakla birlikte, gebelikte ciltte görülen değişikliklerden biridir.

  1. Hamilelikte Çatlak Problemi

Derideki gerilme ve hormonal değişiklikler nedeniyle, gebelikte karın, göğüs ya da kalça bölgesinde çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar hamilelik ilk dönemlerinde açık pembe renkliyken, doğuma yaklaştıkça beyaz renge döner. Doğumdan sonra, çatlakların giderilmesi için, çeşitli kremler kullanılabilir. Aynı şekilde, hamilelik döneminde doktor tarafından önerilen çatlak kremleri kullanılabilir.

  1. Hamilelikte Akne

Gebelikte akne problemi çok sık görülür. Özellikle yağlı cilde sahip olan kadınlarda daha fazla cilt problemi oluşur. Akne başta yüz bölgesi olmak üzere, kol ve bacaklarda da görülebilir. Aknelerin doğru şekilde tedavi edilmesi, hamilelik sonrasında cildin düzelmesini sağlar. Ancak gebelik döneminde aknelerin tedavi edilmemesi ya da sivilcilerle oynanması, hamilelik sonrasında ciltte izler kalmasına yol açabilir.Hamilelikte Diş SAğlığı

  1. Gebelikte Benlerdeki Değişiklikler

Hamilelikte, ciltte küçük benler oluşabilir. Bununla birlikte var olan benler büyüyebilir. Ayrıca kahverengi nokta ya da doğum lekeleri koyulaşabilir. Gebelik sonrasında bu değişiklikler normale döner. Ancak benlerdeki aşırı artış ya da koyulaşma durumunda doktor kontrolünden geçmek önemlidir.

  1. Hamilelikte Avuç içi ve Ayak Tabanlarındaki Değişiklikler

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren, hamilelerde avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık ve kaşınma meydana gelebilir. Değişen hormon düzeyi ile ilgili olan bu durum, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sona erebilir ya da devam edebilir. Ancak hamilelik sonrasında, avuç içleri ve ayak tabanları normale döner.

  1. Gebelikte Kaşınma

Gebelikte kaşınmanın temel nedeni, deride oluşan döküntülerdir. Kaşıntı, kol, bacak ya da kalça bölümünde yoğunlaşabilir. Kaşınan yerlere yumuşatıcı krem sürmek, cildi rahatlatacağı gibi, sürekli kaşıma nedeniyle derinin tahrip olmasını da engelleyecektir.

Gebelikte görülen cilt problemleri arasında saç ve tırnaktaki değişiklikler, deri döküntüsü, damarlardaki değişiklikler de yer alır. Bunların dışında farklı fiziksel değişimlere de rastlanabilir. Gebelikte cilt problemleri açısından bir sorun yaşamamak ve doğumun ardından cilt problemlerini hızlı bir şekilde tedavi edebilmek için doktorun yönlendirmelerine uymak oldukça önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir