Hamilelik

Gebelikte Enfeksiyondan Korunma Yolları

Gebelikte enfeksiyondan korunma yolları arasında düzenli beslenmeye, hijyene ve hasta insanların bulunduğu ortamlardan kaçınmaya dikkat etmek yer alır. Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu gibi enfeksiyonlardan korunmak tamamen mümkün olmasa da yeterince önlem alınarak enfeksiyon riskini minimize etmek önemlidir. 

Hamilelikte geçirilen enfeksiyonlar hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı gibi, hamilelikte en sık 6-24 hafta arasında idrar yolları enfeksiyonu görülmektedir. Enfeksiyonlardan korunmak için düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği gibi, hijyen şartlarına da önem vermek gerekir.

Hamilelikte idrar enfeksiyonları sık görüldüğü gibi, tedavi edilmemesi durumunda erken doğum ya da düşük doğuma da yol açabilir. Bu nedenle, idrar enfeksiyonlarının geciktirilmeden tedavi edilmesi gerekir. Özellikle hamilelikte 3. Trimesterda görülen enfeksiyonlar ciddi sakıncalar oluşturabilmektedir.

Hamilelikte Cilt Enfeksiyonları ve Alerjiler

Gebelik döneminde, değişen hormon düzeyleri nedeniyle alerjiler görülebildiği gibi, cilt enfeksiyonları da hamileleri olumsuz etkilemektedir.

Kızamıkçık, suçiçeği, herpes ve Hepatit B gibi enfeksiyonlar, bebeğe ve anne sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle ciltte oluşmaya başlayan farklılıklar ya da lezyonlar karşısında geciktirmeden doktora başvurmak gereklidir. Bunun yanı sıra, cilt enfeksiyonlarına yakalanmış kişilerle temas etmemek ve kişisel temizliği özenli bir şekilde sürdürmek de oldukça önemlidir.Gebelikte Enfeksiyondan Korunma

Gebelikte Enfeksiyondan Korunma Yolları

  • Gebelikte enfeksiyonlardan korunma önemli olduğu gibi, önlem alarak enfeksiyonları tamamen engellemek mümkün değildir. Ancak yeterince önlem alınması, enfeksiyonlarla karşılaşma riskini önemli ölçüde azaltır. Sıklıkla su tüketilmesi, vitamin bakımından zengin olan gıdalarla beslenilmesi ve üretim şartları bilinmeyen gıdaların alınmaması enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltır.
  • İç çamaşırları ve günlük pedlerin de sık değiştirilmesi, idrar yolu enfeksiyonlarını önleme konusunda etkili bir yöntemdir.
  • Enfeksiyonlardan korunabilmek için vücudun direncini artırmak da son derece önemli olduğundan, hamilelerin beslenme düzenlerine dikkat etmeleri ve düzenli olarak spor yapmaları gerektiği de unutulmamalıdır.

Gebelikte enfeksiyondan korunma ve bu dönemde görülen enfeksiyonel hastalıklardan korunmak için doktor kontrollerini aksatmamak da önemlidir. Hamilelikte enfeksiyon, doğum şartlarının değişmesine yol açabileceği gibi, anne ve bebek sağlığını da olumsuz etkilediğinden, hamilelik döneminde enfeksiyonlara karşı önlem almak ve enfeksiyon durumlarında geciktirmeden doktora başvurmak şarttır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir