Hamilelik

Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gebelikte kahverengi akıntı, birçok kadında, gebeliğin ilk haftalarında görülür. Embriyonun rahmin içindeki dokuya yerleşmeye başladığı dönemde, kahverengi akıntı görülmesi normaldir. Ancak akıntıların sıklığı ve hangi dönemde gelmeye başladığı önemlidir.

Hamilelikte kahverengi akıntı, regl sıvısı ile karıştırılmamalıdır. Akıntı genellikle kokusuz, yoğun kıvamda ve açık renklidir. Bu akıntılar, çoğunlukla gebelik için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Ancak akıntının koyu renkli ve kötü kokulu olmasıyla birlikte idrar sırasında yanma hissi oluşması enfeksiyon göstergesi olabilir. Böyle durumlarda, geciktirmeden doktora başvurulmalıdır. Zira enfeksiyon gebelik sürecinde hem anne hem de bebek sağlığını tehdit edebilir.

Gebelikte Kahverengi Akıntı Normal Mi?

Gebelikte kahverengi akıntı, ilk primester döneminde yaygın olarak görülür. Kahverengi akıntı bu dönemde çoğunlukla düşük riski oluşturmaz. Lekelenme şeklinde de ortaya çıkabilen akıntının çok sık olması ve renginin koyulaşması durumunda ise enfeksiyondan şüphelenmek gerekir. Enfeksiyon durumlarına gecikmeden müdahale etmek kadın ve bebek sağlığı açısından elzemdir. Enfeksiyonun ilerlemesi hamilelik sürecinin riskli bir noktaya gitmesine neden olabileceği gibi, anomalilerin oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle, gebelikte kahverengi akıntı enfeksiyon belirtileri ile görüldüğü takdirde önemsenmesi gereken bir durumdur. Gebeliğin ikinci ya da üçüncü trimesterında akıntı ve lekelenmelerin devam etmesi durumunda da doktor kontrolünden geçilmesi gerekir.

gebelikte kahverengi akıntı

Kahverengi Akıntılar Ne Zaman Geçer?

Akıntıların genellikle ilk trimester döneminden sonra bitmesi beklenir. Gebeliğin ilk haftalarında akıntı görülmesi normal kabul edilirken 3.aydan itibaren lekelenme ya da akıntıların devam etmesi enfeksiyon ya da düşük belirtisi olabilir. Özellikle riskli hamileliklerde görülebilen bu durumun geciktirilmeden doktora bildirilmesi gerekir.

Gebelikte Kırmızı Renkli Akıntı

Gebelikte kırmızı renkli akıntıların oluşması ise her zaman için riskli bir durumdur. Gebelik durumu oluştuktan sonra, regl sıvısına benzeyen akıntıların ortadan kalkması gerekir. Açık kahverengi akıntılar bir sorun oluşturmazken kırmızı renkli akıntılar düşük belirtisi olabilir. Bu nedenle, gebeliğin ilk haftalarında görülme ihtimali daha yüksek olan kırmızı akıntı durumunda acilen doktora başvurmak gerekir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir