Çocuk Haberleri

Gebelikte Meydana Gelen Anne Ölümlerinin Yüzde 42’si Önlenebilir

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, gebelikte yaşanan anne ölümlerinin önemli bir kısmının önlenebilir nedenlerden kaynaklandığını ve bu nedenlerin bilinçlendirme ve eğitim ile ortadan kaldırılabileceğini açıkladı.Gebelikte Önlenebilir Ölüm

Antalya’da düzenlenen ve 1600 bilin insanın katıldığı 14. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresinde konuşan Prof. Dr. Cansun Demir, “Anne ölümlerinin %42’si önlenebilir nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunun için eğitim, bilinçlendirme çalışmaları çok önemli.” dedi.

Anne Ölümlerinin Yüzde 42’si Önlenebilir Nedenlerden Kaynaklanıyor

Kadınların anne sağlığı açısından karşılaştıkları en önemli sorunların hamilelik döneminde gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Cansu Demir; kanama, gebeliğin hipertansif hastalıkları, emboli ve enfeksiyon gibi doğrudan sebeplerle; beyin hastalıkları, diğer enfeksiyonlar ve kalp hastalıkları gibi dolaylı sebeplerin anne ölümlerine neden olduğunu belirtti.

Kanama Ekipleri, Anne Ölümlerini Azaltabilir

35 yaş üstü gebelikler, sezaryen ile doğum, sık gerçekleşen gebelikler, 5’ten fazla gebeliğin olması, kalp ve damar hastalıkları gibi nedenlerin anne ölümlerine sebep olduğunu belirten Cansun Demir, bu durumların önüne geçilebilmesi için “kanama ekipleri” kurduklarını belirtti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir