Hamilelik

Gebelikte Ödem Neden Olur?

Gebelikte el, ayak ve yüz bölgesi başta olmak üzere, vücudun bazı bölgelerinde şişliklerin meydana gelmesi oldukça doğaldır. Gebelikte ödem oluşumunun başlıca nedenleri arasında fazla sıvının vücuttan atılamaması gelir.

Hamilelik döneminde damarlardaki kan hacmi yaklaşık %50 oranında arttığı için damarlarda genişleme meydana gelir. Vücuttan atılmayan sıvı hücre ve doku içerisinde birikerek ödeme neden olur. Bununla birlikte gebelik döneminde sıvı tüketiminin artması da ödem oluşumunun hızlanmasına neden olan durumlardan biridir. Ancak gebelikte bol miktarda sıvı tüketmek anne ve bebek sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.  

Gebelikte Ödem Bebeğe Zararlı Mıdır?

Gebelik döneminde ödem oluşumu doğal bir sürecin sonucu olduğu için bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Su tüketiminin artması ve kan damarlarının genişlemesi nedeniyle özellikle yüz, el ve ayaklarda şişkinlik oluşması gebelikte bir soruna işaret etmez. Ancak şişlik nedeniyle günlük faaliyetlerin sekteye uğraması ya da şişliğin rahatsız edici boyuta ulaşması durumunda doktora başvurulması önemlidir.

gebelikte ödem neden olur

Hamilelikte Ödem Kaçıncı Ayda Başlar?

Gebelikte ayaklarda şişlinlik ve ödem genellikle 3.trimester döneminde başlar. Doğum süreci yaklaştıkça ayakkabı numarası 2-3 numara artabilir. Bununla birlikte yüzük, bilezik gibi takılar da gebeliğin son aylarında küçük gelmeye başlayabilir.

Gebelikte Ödem Nasıl Atılır?

 Sağlıklı bir hamilelik süreci için sıvı tüketimine dikkat etmek şarttır. Gebelik döneminde, doktorun tavsiyesine göre değişmekle birlikte ortalama 2,5-4 litre su tüketilmelidir. Ödem oluşumunu azaltmak için çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir